Rusia are nevoie de Crimeea pentru a-şi extinde dominaţia şi în Marea Mediterană

A pune capăt anexării Crimeii şi a face ca peninsula să revină în componenţa Ucrainei este posibil doar cu condiţia solidarităţii internaţionale, iar Occidentul ar trebui să înţeleagă de ce Federaţia Rusă a capturat peninsula Crimeea, a declarat sâmbătă şeful Statului Major al armatei ucrainene, general-locotenentul Ruslan Homciak, într-un interviu acordat agenţiei oficiale de presă Ukrinform, în finalul unei reuniuni a Comitetului militar al Uniunii Europene (CMUE), la care participase ca invitat.
Iulian Tudor
24 nov. 2019, 07:48
Rusia are nevoie de Crimeea pentru a-şi extinde dominaţia şi în Marea Mediterană

Întrebat despre atitudinea partenerilor occidentali faţă de situaţia Crimeii, generalul ucrainean a declarat că „problema Crimeii” nu va fi niciodată considerată închisă de către Kiev, informează Agerpres.

„Crimeea este Ucraina şi în niciun caz nu trebuie să uităm aceasta. Putem întoarce Crimeea doar împreună, adică doar dacă voi (Occidentul) ne veţi ajuta, dacă oamenii voştri de afaceri nu vor merge acolo. Ca să înţelegeţi – Rusia are nevoie de Crimeea nu ca loc pentru ca ruşii să se ducă să facă plajă. Peninsula este văzută ca bază militară, una puternică, care să creeze coşmaruri întregii Europe şi nordului Africii şi să le ofere ruşilor posibilitatea să domine Marea Mediterana”, a spus generalul Ruslan Homciak.

La ora actuală, Rusia încearcă să impună nu doar Marea Azov, ci aproape întregul bazin al Mării Negre drept ape interioare ale sale, a afirmat el, adăugând că nici Ucraina şi nici partenerii săi nu vor închide ochii la aceasta, informează Agerpres.

„Desigur, există Turcia care nu va permite acest lucru, oricât ar dori Rusia să se apropie de ea. Există ţări NATO – România şi Bulgaria. Tocmai am avut o discuţie cu şeful Statului Major al României, el susţine pe deplin cooperarea cu noi. Prin urmare, Marea Neagră va fi în curând o regiune în care diverse forţe îşi vor testa capacităţile şi răbdarea”, a spus Homciak, citat de Ukrinform.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Igor Cuciuc a încercat să își dezgroape fiica! Momente cumplite pentru familia artistului
Fanatik.ro
„Opt jucători de la Rapid, afară!” Profetul Mitică Dragomir, soluție salvatoare: „Aduceți-l de urgență și vă bateți la titlu! M-ați înjurat când v-am zis că sunteți praf!”
Capital.ro
Plata pensiilor, alocațiilor și indemnizațiilor în luna mai. Calendarul oficial a fost dat peste cap de zilele libere
Playtech.ro
De ce se extind lanțurile de magazine în România într-un ritm atât de alert, deși este criză. Cum s-a schimbat mentalitatea românului privind cumpărăturile
Adevarul
Destinația unde o bere costă 1 euro și mâncarea 3 euro: „Capitala, un mini Dubai”
wowbiz.ro
Alex Marcu, mărturii tuburătoare la un an de la moartea Teodorei. Cât de greu îi este să treacă peste tragedie: „Lucrez cu doi psihologi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în București. O femeie a ajuns în stare critică după un lifting facial: „Noi am pregătit acum, am luat sicriul, loc de veci..”
iamsport.ro
Cum a numit-o cel mai bogat om al planetei pe Nadia Comăneci! Legendara gimnastă a dezvăluit tot
MediaFlux
Rusia amenință din nou România după drona căzută la Galați: ”Să fie conştientă de posibile consecinţe ale acţiunilor sale”
stirilekanald.ro
Nicușor Dan a semnat demisia...
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara