Rusia: Putin ar putea fi ales din primul tur

Premierul rus Vladimir Putin continuă să crească în intenţiile de vot şi ar urma să fie ales preşedinte din primul tur de scrutin la prezidenţialele din 4 martie, cu 52% din sufragii, în ciuda acţiunilor de protest cu care se confruntă, relevă un sondaj publicat vineri.
Romania TV
20 ian. 2012, 08:22
Rusia: Putin ar putea fi ales din primul tur

La precedentul sondaj al Institutului VŢIOM, publicat vinerea trecută, şeful guvernului rus era creditat cu 48% din preferinţele electoratului, notează AFP.

Potrivit acestui ultim sondaj al institutului, realizat pe 14 ianuarie pe un eşantion reprezentativ de 1.600 de persoane, Putin i-ar devansa pe liderul Partidului Comunist, Ghennadi Ziuganov (11%) şi pe ultranaţionalistul Vladimir Jirinovski (9%), dacă scrutinul ar avea loc duminică.

Miliardarul Mihail Prohorov ar obţine 2% din voturi, în scădere cu un punct procentual faţă de sondajul precedent.

Potrivit altui studiu, realizat de Fundaţia opiniei publice (FOM) pe 14-15 ianuarie, Putin ar obţine 45% şi s-ar afla pentru prima dată de la venirea sa la putere în balotaj. În 2000, el a fost ales preşedinte din primul tur de scrutin cu 52,94% din voturi, iar în 2004 cu 71,20% din sufragii.

Conducerea rusă se confruntă cu manifestaţii ale opoziţiei, care acuză fraude masive la alegerile parlamentare din 4 decembrie, câştigate de partidul lui Putin cu 49,32%.

Denunţând fraude masive, opoziţia a adunat între 50.000 şi 80.000 de persoane, pe 10 decembrie, la Moscova, pentru a cere anularea scrutinului. Ulterior, pe 24 decembrie, între 70.000 şi 100.000 de persoane s-au mobilizat la Moscova pentru a cere anularea legislativelor şi o „Rusie fără Putin”. Un alt miting este prevăzut pentru 4 februarie.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Actorul celebru de pe Netflix care va concura la Jocurile Olimpice de la Milano. A câștigat o medalie olimpică în urmă cu 12 ani
Capital.ro
Obligatoriu pentru românii care stau la bloc. Proprietarii trebuie să plătească tot. Se adaugă restanțe la întreținere în fiecare lună
Playtech.ro
Principalele schimbări privind acordarea concediilor medicale în 2026. Ce drepturi se pierd și ce obligații apar
Adevarul
Cine sunt pasagerii avioanelor numiți „păduchi de poartă”. Fenomenul vizibil în aproape orice aeroport care îi exasperează pe ceilalți călători
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc puternic în Rahova! Este vorba de mai multe case. Pompierii au început evacuarea
iamsport.ro
Lucescu l-a scos din România pe fotbalistul aflat pe ”lista neagră a Securității”, iar acesta a fugit în Germania cu o jucătoare de tenis: ”Niciodată nu ați spus, incredibil!”
MediaFlux
Bani pentru românii care vor o familie! Se dau 15.000 lei
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil