Rusia susţine că Statele Unite ar mima lupta împotriva grupării jihadiste Stat Islamic

Rusia a acuzat marţi Statele Unite că "mimează" lupta împotriva organizaţiei teroriste Stat Islamic şi că îşi reduce în mod deliberat atacurile aeriene în Irak pentru a le permite militanţilor să pătrundă în Siria şi să încetinească avansarea armatei siriene susţinute de către ruşi, relatează Tass.
Filip Stan
10 oct. 2017, 14:02
Rusia susţine că Statele Unite ar mima lupta împotriva grupării jihadiste Stat Islamic

„Fluxul continuu de terorişti din Irak declanşează întrebări serioase cu privire la obiectivele operaţiunilor împotriva teroriştilor efectuate în regiune de către aeronavele americane şi aşa-numita coaliţie internaţională. În septembrie, când a început operaţiunea desfăşurată de trupele siriene sprijinite de forţele aerospaţiale ruse pentru recucerirea provinciei Deir Ez-Zor, coaliţia internaţională condusă de SUA a redus substanţial intensitatea atacurilor împotriva Stat Islamic în Irak, la câteva pe zi, efectuând de aproape cinci ori mai puţine atacuri decât în Siria”, a declarat purtătorul de cuvânt al ministerului rus al Apărării, Igor Konaşenkov, potrivit Mediafax.

Citeşte şi Armata rusă anunţă că în ultimele 24 de ore au fost ucişi peste 120 de luptători jihadişti şi 60 de mercenari

Rusia a transmis că mercenari străini din Irak folosesc vehicule blindate şi încărcate cu arme pentru a reaproviziona zilnic militanţii Stat Islamic din oraşul sirian Mayadin.

„Destul de ciudat, această scădere a intensităţii atacurilor americane din Irak a coincis cu redistribuirea unor importante forţe teroriste din zonele de frontieră irakiene către Deir Ez-Zor, iar aceştia încearcă acum să obţină un punct de sprijin pe malul estic al Eufratului. Coaliţia condusă de SUA mimează lupta împotriva Stat Islamic, mai presus de toate în Irak, vede toate aceste lucruri, dar continuă să pretindă că luptă în mod activ cu Stat Islamic în Siria, dintr-un anumit motiv. Acţiunile Pentagonului şi ale coaliţiei cer o explicaţie. Este schimbarea aceasta din dorinţa de a complica operaţiunea armatei siriene, susţinută de forţele aeriene ruse, să ia înapoi teritoriul sirian la est de Eufrat?”, a mai spus Konaşenkov.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Fernandinho, legenda lui Șahtior și Manchester City, cuvinte emoționante pentru Fanatik: „Mircea Lucescu înseamnă totul pentru mine!”
Capital.ro
Reguli în asociația de proprietari. Este obligatoriu pentru toți proprietarii de apartamente din România
Playtech.ro
Cum arată locuinţele în care chiria costă 5 lei pe an. Cartierul din oraşul european atrage turişti din întreaga lume
Adevarul
Un francez și-a demolat locuința pentru a alunga românii care o ocupau ilegal. „Nu mai aveam altă opțiune”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Povestea mai puțin cunoscută a lui Mircea Lucescu. Cum a ajuns să fie numit ”Il Luce” în Italia
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj