Ruşii n-au ştiut cu cine se pun. Tanc rusesc, furat de romii dintr-un sat din sudul Ucrainei

Întreaga lume a fost impresionată şi a elogiat curajul spiritul de sacrificiu al armatei ucrainene, în frunte chiar cu preşedintele Volodimir Zelenski, dar civilii au jucat şi ei un rol important în respingerea atacurilor ruseştii, chiar şi romii implicându-se.
Filip Stan
27 feb. 2022, 18:09
Ruşii n-au ştiut cu cine se pun. Tanc rusesc, furat de romii dintr-un sat din sudul Ucrainei

Potrivit unei publicaţii locale, de limbă ucraineană şi rusă, într-un sat din sudul Ucrainei, romii au furat în timpul nopţii de sâmbătă un tanc rusesc.

Potrivit informațiilor piblicației citate, în noaptea de sâmbătă spre duminică romii au furat un tanc de la invadatorii ruși. Forțele ruse au rămas fără vehiculul de luptă în satul Lyubimovka din regiunea Kherson din sudul Ucrainei, scrie Unian.ua.

„Romii au furat un tanc în satul Lyubimovka. Repetăm. Romii. Tanc. Furat. De la ruși”, a scris un locuitor din zonă pe rețelele de socializare.

Civilii ucraineni sunt foarte implicaţi în conflictul cu armata de ocupaţie rusească şi îşi folosesc toate resursele. De exemplu, o berărie ucraineană a început de duminică să „îmbutelieze” cocktail-uri Molotov, după ce Ministerul Apărării din Ucraina a decis să instruiască civilii să facă sticle incendiare pentru a riposta la atacurile forţelor ruse.

Berăria din oraşul Lvov a anunţat, într-o postare pe Facebook, că a început să confecţioneze cocktail-uri Molotov pe care le împarte civlilor.

„Echipa Pravda Brewery îmbuteliază manual astăzi. Este o îmbuteliere foarte specială. Atât de mulți oameni dispuși să ajute. Vom îmbutelia bere mai târziu”, a scris Yuri Zastavny, unul dintre reprezentanţii berăriei Pravda Brewery.

Cocktailuri Molotov

Duminică seară, în oraşul Odesa, mii de ucraineni au ridicat mai multe baricade pe străzile din oraş şi au făcut mii de cocktail-uri Molotov.

Citeşte şi: De ce îşi ung soldaţii ucraineni gloanţele cu grăsime de porc în lupta cu cecenii? Explicaţia VIDEO este FABULOASĂ

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
În plin război, Dan Șucu și-a deschis academie de fotbal la doar 300 de kilometri de Iran: „Un parteneriat ce sprijină căutarea de talente”
Capital.ro
Schimbare majoră pentru utilizatorii de carduri. Plata minimă obligatorie va crește treptat. Unde se aplică modificările
Playtech.ro
Ce monedă trebuie să alegi la POS în străinătate pentru a evita costurile suplimentare. Cum poți evita cursurile dezavantajoase
Adevarul
Scandalul ROBOR. Pot românii să își recupereze banii din rate? Ce spun experții
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Banciu a numit naționalele uriașe care ”vor dezamăgi total” la Mondial: ”Zero barat!”
MediaFlux
Hidroelectrica anunță schimbare la facturi. Vizează doar anumiți clienți, în funcție de data din contract
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți