S-a dat liber la mersul la biserică! Orice persoană, vaccinată sau nevaccinată, va putea participa la serviciile religioase. Arafat: „Nu trebuie să ai argumente ştiinţifice pentru orice măsură luată”

Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă nu a inclus biserica pe lista locurilor în care este solicitat certificatul verde. Toţi cei care doresc să participe la serviciile religioase, vaccinaţi, trecuţi prin boală sau nevaccinaţi, pot participa cu respectarea a doar două reguli: purtarea măștii de protecție și păstarea unei distanțe de doi metri între persoane.
Oana Anghel
22 oct. 2021, 19:29
S-a dat liber la mersul la biserică! Orice persoană, vaccinată sau nevaccinată, va putea participa la serviciile religioase. Arafat:

RAed Arafat a anunţat că participarea la serviciile religioase nu va fi condiţionată de prezentarea certificatului verde sau a dovezii trecerii prin boală.

S-a decis să nu fie condiționare, dar va trebui mască, bineînțeles, și doi metri pătrați pe persoană. Deci este o decizie luată la nivelul CNSU. Au fost discuții în acest sens, este o decizie luată la nivelul CNSU, din acest punct de vedere„, spune şeful DSU.

Citeste si Raed Arafat, precizări despre accesul în malluri începând din 25 octombrie: „Se va putea intra DOAR prin prezentarea certificatului verde sau a dovezii trecerii prin boală”

Întrebat în baza căror argumente ştiinţifice s-a decis ca la serviciile religioase să poată participa chiar şi nevaccinaţii, Raed Arafat a replicat că nu este nevoie de argumente ştiinţifice.

Sunt măsuri care se iau, nu e neapărat să ai argument științific pentru această măsură. E o măsură decisă. Nu închidem activitățile religioase, dar punem condiția de doi metri, mască, distanță. E o decizie luată la nivelul CNSU și este o decizie votată la nivelul CNSU. Sunt mai multe aspecte care se iau în considerare, pe lângă baza științifică care se oferă de către medici. Asta este decizia luată la acest moment„, a declarat Raed Arafat.

Citeste si Raed Arafat le recomandă românilor să nu mai plece în concedii în perioada următoare: „Cel mai bine ar fi să stăm unde suntem”

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Teodora Stoica, omul din spatele Instagramului, interviu spectaculos pentru FANATIK: „Aparent, doar pentru că am un tată care e în fotbal, merit să mor!”
Capital.ro
Lege la bloc în 2026. Proprietarii sunt obligați să plătească în acest caz. Nu contează la ce etaj locuiesc
Playtech.ro
Ce să faci dacă te prinde grindina în timp ce ești pe drum. Greșeala care îți poate avaria grav mașina
Adevarul
Tradiții de Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul. Este zi de post aspru pentru ortodocși
wowbiz.ro
Iubita lui Andrei Bordeianu, mesaj sfâșietor în mediul online! Influencerul a fost implicat într-un grav accident: „O să aprind o lumânare pentru tine…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Imagini uluitoare! Grecii au găsit-o pe Bernadette Szocs pe 'Insula Milionarilor'. Nicole Kidman a fost și ea acolo
MediaFlux
Bani în plus la pensie pentru anii de facultate și armată. Legea Pensiilor prevede cât valorează
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat