S-a dat sentinţa în procesul pentru folosirea numelui şi imaginii părintelui Arsenie Boca

Episcopia Devei şi Hunedoarei şi Mănăstirea Prislop vor putea folosi, în continuare, pentru o perioadă de timp, numele şi imaginea părintelui Arsenie Boca pentru comercializarea obiectelor de cult bisericesc, după ce au câştigat, la Curtea de Apel Bucureşti, apelul depus împotriva sentinţei Tribunalului Bucureşti, a anunţat vineri, purtătorul de cuvânt al Episcopiei Devei, părintele Gabriel Miricescu.
Filip Stan
21 sept. 2018, 13:41
S-a dat sentinţa în procesul pentru folosirea numelui şi imaginii părintelui Arsenie Boca

În dispozitivul minutei Curţii de Apel Bucureşti se arată, printre altele, că instanţa constată că Episcopia Devei şi Mănăstirea Prislop „sunt îndreptăţite la folosirea numelui părintelui Arsenie Boca şi a imaginii acestuia, exclusiv ca atribut de identificare a persoanei menţionate, în cadrul săvârşirii actelor comerciale cu produse (cărţi, pandantive, amulete, suveniruri, obiecte de cult, icoane etc,) ce poartă numele şi imaginea în discuţie”.

ARSENIE BOCA. Dezlegarea PROFEŢIILOR de la Biserica Drăgănescu

„Este vorba de o ordonanţă preşedinţială, ceea ce înseamnă o procedură simplificată, iar hotărârea dată are un caracter vremelnic, până la soluţionarea pricinii, pe fond”, a declarat părintele Gabriel Miricescu.

Purtătorul de cuvânt al Episcopiei Devei a explicat că mai este un proces, pe fond, la Tribunalul Bucureşti, în urma căruia litigiul cu persoanele care susţin că deţin drepturile pentru marca „părintele Arsenie Boca” va fi tranşat definitiv.

Rugăciunea lui Arsenie Boca pentru momentul când se iau decizii importante. A fost interzisă de comunişti

Până la finalizarea acestui proces, Episcopia Devei şi Mănăstirea Prislop pot comercializa obiectele de cult cu numele şi imaginea părintelui Arsenie Boca.

„Este o hotărâre a instanţei pe care nu o comentăm şi de care luăm act. Ne manifestăm bucuria pentru această soluţie şi sperăm ca şi litigiul pe fond să fie soluţionat în mod legal”, a spus părintele Gabriel Miricescu.

Un arădean susţine că este deţinătorul legal al drepturilor de proprietate intelectuală asupra mărcii „părintele Arsenie Boca”, printr-o firmă înregistrată în Marea Britanie. Marca „părintele Arsenie Boca” ar fi fost înregistrată, în anul 2017, la Oficiul European de Proprietate Intelectuală de către o firmă din Marea Britanie, care ar fi permis comercializarea produselor cu chipul fostului stareţ al Mănăstirii Prislop, decedat în 1989, doar unei firme din Arad.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Țara unde a mers Ioana, fiica lui Ion Țiriac. Tânăra a luat o decizie complet surprinzătoare
Capital.ro
A murit Regele Umorului. Toată Moldova este în doliu acum: Țara noastră îi rămâne recunoscătoare pentru bucuria oferită
Playtech.ro
Ce mâncau românii acum 100 de ani primăvara: zona în care mulți erau „vegetarieni”
Adevarul
Cine câștigă și cine pierde după alegerile istorice din Ungaria: Trump și Putin rămân fără cel mai important aliat din Europa
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Prima echipă din România care se teme că nu va mai primi bani de la statul maghiar după ce Viktor Orban a fost învins la alegeri
MediaFlux
A scăzut numărul de pensionari din România! Anunț de la Casa de Pensii. Cine primește 2.782 de lei pe lună
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj