S-a deschis cu scandal Muzeul Mafiei

De ziua îndrăgostiţilor în Las Vegas s-a deschis un muzeu care stârneşte deja controverse.
Romania TV
15 feb. 2012, 11:21
S-a deschis cu scandal Muzeul Mafiei

Pentru istorici, Valentine’s Day nu e numai ziua îndrăgostiţilor ci şi data la care a avut loc un masacru celebru între bandele mafiote din Chicago, acum 83 de ani. Momentul a fost marcat în mod spectaculos în Las Vegas anul acesta, prin deschiderea unui adevărat muzeu dedicat fenomenului mafiot.

Muzeul e adăpostit de o veche clădire federală unde în anii 50 au avut loc primele audieri televizate ale unor persoane suspectate că ar face parte din reţele de crimă organizată. Vizitatorii pot vedea fotografii necenzurate cu victimele asasinatelor în stil mafiot, obiecte care au aparţinut lui Al Capone, Lucky Luciano sau Bugsy Siegel. Există evident şi o sală a armelor unde poţi învăţa să încarci un pistol şi să tragi cu el la ţintă. O altă aripă a muzeului este dedicată celor care au luptat cu mafia de-a lungul timpului, în frunte cu celebrul Eliott Ness.

Istoria oraşului Las Vegas este ea însăşi strâns legată de mafie, care a stat la baza naşterii industriei jocurilor de noroc. Muzeul a stârnit discuţii aprinse, mulţi cetăţeni şi jurnalişti au reproşat autorităţilor locale că aruncă milioane de dolari pe atracţii de acest fel în vreme ce rata şomajului continuă să crească. Alţi observatori cred că muzeul poate contribui la „glorificarea fenomenului mafiot” în faţa unei noi generaţii.

Oricum, preţurile biletelor sunt asortate cu tema muzeului: 18 dolari pentru un adult, adevărat jaf!

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Darius Olaru și Ștefan Târnovanu au făcut deliciul fanilor! Șicane pe internet imediat după remontada istorică a lui FCSB cu Feyenoord: „De ce-l felicitați? Nu a făcut nimic!”
Capital.ro
Judecătoria Sectorului 1 dă decizia pentru Călin Georgescu. Ce s-ar putea întâmpla cu fostul candidat la prezidențiale
Playtech.ro
Lista cu radarele fixe din România. Locurile în care aparatele vor avea cea mai mare densitate
Adevarul
Întrebarea care a aprins scânteia între profesori și învățători. „Dacă citește ministrul ne pune să-i luăm și acasă, pentru consolidarea relațiilor”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Japonia a fost zguduită din nou! Cutremurul a înregistrat 6,7 grade. Autoritățile sunt în alertă
iamsport.ro
Patronul din fotbalul românesc a izbucnit: ”Ultimul om care putea fi ministru! Un simbol al corupției, un combinator care a făcut nenorociri, nu are nicio legătură cu ideea de justiție”
MediaFlux
PSD a început procedura internă de consultare: se decide ieșirea sau rămânerea la guvernare
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
A murit tatăl actriței Mirela Oprișor: „A fost cel mai iubit tătic din lume!”