S-a descoperit cea mai apropiată planetă asemănătoare Terrei

Noua exoplanetă este mult prea apropiată de steaua ei pentru a putea fi locuibilă.
Romania TV
17 oct. 2012, 10:14
S-a descoperit cea mai apropiată planetă asemănătoare Terrei
O exoplanetă de mărimea Terrei a fost detectată în apropiere de Alpha Centauri B, una dintre stelele cele mai apropiate de Soare, potrivit unui studiu publicat miercuri în revista Nature, scrie Mediafax.
 
Deşi aceasta nu este exoplaneta visată de astronomi, care caută cu înfrigurare o „soră geamănă” a Terrei, capabilă să găzduiască apă lichidă la suprafaţa ei şi, deci, să întreţină forme de viaţă, un pas suplimentar a fost făcut totuşi în această direcţie, afirmă autorii studiului.
 
Noua exoplanetă este mult prea apropiată de steaua ei pentru a putea fi locuibilă. Cu toate acestea, ea este exoplaneta cea mai apropiată de Terra descoperită până în prezent.
 
Identificarea ei, reuşită de o echipă coordonată de Xavier Dumusque, de la Observatorul din Geneva, reprezintă un tur de forţă impresionant, care i-a determinat pe oamenii de ştiinţă să spere că vor găsi în viitorul apropiat alte planete asemănătoare Terrei, în sistemul stelar Alpha Centauri, poate chiar în zona locuibilă.
 
Cu ajutorul spectrografului HARPS de la Observatorul european austral (ESO) din Chile, astronomii au putut „să facă peste 450 de măsurători pe o durată de peste trei ani”, precizează un comunicat al Universităţii Pierre et Marie Curie (UPMC), al cărei cercetător, François Bouchy, a colaborat la acest studiu.
 
O analiză minuţioasă a diverselor semnale primite de la steaua Alpha Centauri B a permis descoperirea semnalului emis de o planetă de pe orbita acestei stele, care efectuează o rotaţie completă în jurul stelei în 3,2 zile. Mişcarea infimă a stelei, produsă de atracţia gravitaţională a acestei exoplanete (doar 51 centimetri pe secundă), a permis detectarea planetei, precizează UPMC.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Marian Mexicanu, declarații tulburătoare despre înmormântarea lui. Fanii sunt îngrijorați: ”Vreau să mor elegant”
Fanatik.ro
Cele două soluții pentru Stadionul Dinamo. CNI convoacă o întâlnire decisivă pentru viitorul arenei care se va numi „Mircea Lucescu”
Capital.ro
Bani după deces. Casa de Pensii poate acorda 50%, 75% sau 100%. Cine are dreptul asupra pensiei
Playtech.ro
Caniculă și furtuni în România. ANM anunță temperaturi de până la 37 de grade. Județele vizate de Codul galben
Adevarul
Castelul cu 365 de ferestre din Transilvania se redeschide pentru public: cum arată după 3 ani de restaurare
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după ce un român a sfârșit în clădirea cuprinsă de foc, din centrul Bruxellesului
iamsport.ro
”Să nu te vadă Gică Hagi, că-l dă afară!”. Bătaie antologică la echipa națională: ”Mi-a dat un pumn tare, m-a leșinat!”
MediaFlux
Horoscop 16 iulie. Ziua în care universul îți schimbă direcția. Zodiile care primesc noi șanse
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?