S-a stins ultimul paznic al dictatorului, bodyguardul lui Stalin a murit sâmbătă, în Kaliningrad. Aminitirile sale din „epoca neagră” sunt teribile

Alexander Salikov, fostul bodyguard al dictatorului sovietic Iosif Visarionovici Stalin, a muritla Kaliningrad, la vârsta de 96 de ani, a anunţat marţi scriitorul Herman Beach.
Daniel Spătaru
29 mart. 2022, 20:07
S-a stins ultimul paznic al dictatorului, bodyguardul lui Stalin a murit sâmbătă, în Kaliningrad. Aminitirile sale din

„Alexander Semenovici Salikov a murit pe 26 martie, la vârsta de 96 de ani. El este un fost participant la Marele Război Patriotic, colonel în retragere, membru al Comitetului Regional al Veteranilor de Război și Serviciu Militar ”, a scris Komsomolskaya Pravda, citând cuvintele lui Beach.

Salikov a mers prima oară pe front în 1942, când abia împlinise  vârsta de 16 ani. În 1950, a intrat în garda lui Stalin. Mai întâi a păzit dacha (casa de vacanţă) din Abhazia a fiului acestuia Vasili, iar apoi l-a păzit pe Stalin însuși. „În total, douăzeci de ofițeri păzeau casa liderului. Dar când sosea Stalin undeva, mergeau cu el aproximativ o sută de gardieni personali. Cincizeci de oameni în haine de ploaie negre, sub care erau ascunse o mitralieră PPS, grenade și un cuțit finlandez. Înconjurat orice loc în care intra Stalin”, îşi amintea Salikov.

Acesta mai povestea, între altele, că „trebuia să joace volei cu generalul și să scoată mingile din tufișurile spinoase unde acesta le trimitea”.

Citeşte şi Efectele devastatoare ale ”micii arme nucleare” TOS 1A BURATINO, cu care ruşii au făcut ravagii la Cernihiv. Produce leziuni interne teribile, distrugând complet organele care conţin oxigen

După ce a servit în garda lui Stalin, care a murit în martie 1053, Salikov s-a mutat în regiunea Kaliningrad, a devenit ofițer KGB și s-a retras cu gradul de colonel.

Alexander Semenovici Salikov este a fost decorat cu ordinele Războiului Patriotic gradul I și II şi are medalii „Pentru capturarea Berlinului” și „Pentru eliberarea Pragăi”.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Dana Marijuana, prima reacție după moartea Gianinei Gheorghiu. Lacrimi și durere, după ce rapperița s-a stins la 37 de ani
Fanatik.ro
Gheorghe Mustață, reacție dură după ce meciul FCSB – Metaloglobus a fost mutat de trei ori: „Suporterii n-au nicio putere!”
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii trebuie să facă solicitare către Asociația de Proprietari. Instanța refuză total controlul
Playtech.ro
Minivacanțe pentru români în următoarele trei luni. Ce zile libere urmează în 2026
Adevarul
Doi profesori din SUA sunt cei mai bogați români din topul Forbes al miliardarilor lumii. Pe lista scurtă mai apar Ion Țiriac și frații Pavăl
wowbiz.ro
Bugetul pe 2026 aduce bani în plus pentru unii pensionari. Cine poate primi până la 1.000 de lei, deși pensiile rămân înghețate
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Drum lin către stele, iubirea mea” Cătălin, un tânăr de 24 de ani din Suceava, s-a stins din viață după ce s-a izbit violent cu mașina de un stâlp. Era căsătorit și avea două fetițe
iamsport.ro
Anghel Iordănescu, la un pas de a fi luat la bătaie de un fost ”tricolor”: ”Nuuu, țineți-l!”
MediaFlux
Denunț la DNA privind modul în care ministrul Oana Țoiu a organizat repatrierea românilor din Dubai. Vizat este și cazul fiicei lui Ponta. Cine l-a depus
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj