S-a stricat și Bulgaria! Un turist român a rămas cu un gust amar după ce a mâncat la un restaurant din țara vecină: „Ne-am ales cu o indigestie, stare proastă nervi”

Românii dau năvala anual în Bulgaria, fiind atrași de prețurile mici, dar și de ofertele de tip all-inclusive. Se pare că nu toți sunt norocoși, un turist român având parte de o experiență deloc plăcută într-un restaurant bulgăresc.
Filip Stan
27 mai 2024, 22:57
S-a stricat și Bulgaria! Un turist român a rămas cu un gust amar după ce a mâncat la un restaurant din țara vecină: „Ne-am ales cu o indigestie, stare proastă nervi”
Experiența neplăcută trăită de un turist român într-un restaurant din Bulgaria

Chiar dacă destinațiile turistice din Bulgaria sunt adesea apreciate de turiștii români, există, însă, și incidente mai puțin plăcute prin care aceștia trec. La fel i s-a întâmplat și unui român care a mers pe litoralul vecnilor și s-a declarat complet nemulțumit de serviciile oferite de un restaurant din Arbanasi.

Citește și: Vești proaste pentru iubitorii de vacanțe. Taxele turistice explodează în 2024!

Acesta a postat, pe un grup de Facebook, că a comandat mâncare la un restaurant, iar supa și limonada pe care le-a primit nu au fost deloc pe placul său. Acesta a ținut să sublineze faptul că reprezentantul restaurantului, despre care spune că ar fi chiar proprietarul localului, a avut o atitudine sfidătoare atunci când i-a atras atenția.

„Atenție cu servirea mesei la restaurantele din Arbanasi. Am dorit să mâncăm ceva tradițional și ne-am ales cu un soi de ghiveci lichid gen supă, fără gust, cu vagi urme de carne (cred că erau resturi), o așa-zisă limonadă, care de fapt era o băutură din doză de aluminiu. În final am plătit pentru 2 persoane 87 leva. Am chemat pe cel ce ne-a servit, care cred că era proprietarul, și cu un tupeu maxim ne-a spus că nu el gătește. Ne-am ales cu o indigestie, stare proastă, nervi”, a scris acesta.

Prețul este unul destul de piperat, având în vedere că vorbim despre un singur fel de mâncare și o limonadă pentru două persoane. Asta pentru că 87 de leva reprezintă aproximativ 221 de lei.

Citește și: Stațiunile în care turiștii români pot fi amendați cu până la 1.500 de euro dacă sunt prinși cu berea în mână

Românii preferă în continuare Bulgaria și Grecia

Startul vacanțelor de vară de anul acesta a fost dat de minivacanța de la începutul lunii mai, iar datele analizate de spacialiști arată că românii preferă în continuare locurile de cazare și de distracție din țară. Destinațiile de vacanță de peste hotare alese cel mai des de români sunt în continuare Bulgaria și Grecia.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Dana Marijuana, prima reacție după moartea Gianinei Gheorghiu. Lacrimi și durere, după ce rapperița s-a stins la 37 de ani
Fanatik.ro
Gigi Becali are 5 jucători favoriți la FCSB. „Voiam să știu dacă Rădoi îi are în schemă”. Exclusiv
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii trebuie să facă solicitare către Asociația de Proprietari. Instanța refuză total controlul
Playtech.ro
Inteligența Artificială, pe post de „detectiv”. Ce spune cel mai cunoscut psiholog criminalist român despre folosirea ei în anchete EXCLUSIV
Adevarul
Doi profesori din SUA sunt cei mai bogați români din topul Forbes al miliardarilor lumii. Pe lista scurtă mai apar Ion Țiriac și frații Pavăl
wowbiz.ro
Bugetul pe 2026 aduce bani în plus pentru unii pensionari. Cine poate primi până la 1.000 de lei, deși pensiile rămân înghețate
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ieșit la iveală rezultatul autopsiei băiețelului de un an și nouă luni care s-a stins la spitalul de copii din Iași. Ce i-a adus sfârșitul
iamsport.ro
Alex Dobre, la un pas de transferul la West Ham! Impresarul român a spus totul despre mutare
MediaFlux
Pilot militar mort într-o bază militară din România. MApN: „Cerul aviaţiei româneşti a pierdut un pilot extraordinar cu un suflet imens”
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj