S-au împlinit 5 ani de când a murit Cornelia Catanga. Aurel Pădureanu i-a făcut parastas: „Pe artistele de la noi nu le-am invitat. Sunt mai simandicoase…”

De Buna Vestire, Aurel Pădureanu a organizat un parastasul de cinci ani pentru soția lui, Cornelia Catanga. Artistul a pregătit o masă de pește și a chemat mai multe persoane, în special vârstnice. Motivul pentru care cântărețele de la noi nu au fost invitate.
Anca Toma
26 mart. 2026, 14:47
S-au împlinit 5 ani de când a murit Cornelia Catanga. Aurel Pădureanu i-a făcut parastas:
Aurel Pădureanu i-a făcut parastas

Aurel Pădureanu a rugat preotul să îi facă o slujbă de pomenire la mormântul soției sale, Cornelia Catanga, chiar dacă ea a murit pe 26 martie. Pentru parastas, artistul a cumpărat trei tipuri de pește, pe care a plătit 800 de lei.

Citește și: Aurel Pădureanu, îngenuncheat de durere. A dezvăluit motivul real pentru care nu a vrut să plece la fiul lui stabilit în SUA: „Am greșit că am ales-o pe Cornelia. Mă îndrăgostisem nebunește de ea”

Am vorbit cu preotul înainte să îi facă pomenire Corneliei. Am pregătit o masă de pește, așa cum i-ar fi plăcut Corneliei. Am comandat numai mâncare de pește și am făcut și pachete, tot cu mâncare de pește, dar am pus și niște cozonăcei mici, de la nașa noastră.

Cornelia era pretențioasă, așa că peștele l-am ales cu grijă și l-am achiziționat chiar eu. Peștele m-a costat 800 de lei, pentru că am luat de trei feluri: crap proaspăt, sturion și șalău. Șalăul îi plăcea cel mai mult Corneliei.

Preparatele au fost pregătite la un local. S-au făcut ciorbă de pește, pește prăjit cu mămăligă, cum mânca ea, și cu usturoi, iar pentru persoanele în vârstă, care nu pot ține post, am pregătit copănele de pui cu mămăligă.

M-a ajutat și fata mea, Nicoleta, să pregătesc pachetele și masa pentru Cornelia. Am chemat 10 persoane la masă, în special femei în vârstă. Pe artistele de la noi, colegele Corneliei, nu le-am invitat. Sunt mai simandicoase…

Dacă nu merg eu, nu trece nimeni pe la mormânt. Nimeni nu trece dacă eu nu merg cu flori și lumânări. Când ești pe val și mai oferi ceva, te caută toată lumea, când nu mai ești, te uită toată lumea. Pe 9 martie era ziua de naștere a Corneliei. M-am dus la mormântul ei, ca de obicei, și i-am pus flori proaspete și lumânări”, a declarat Aurel Pădureanu, pentru Viva.ro.

Aurel Pădureanu: „Nu o să mă mai însor în viața asta”

Artistul a spus că nu vrea să își mai refacă viața, acum își găsește liniștea la slujbele părintelui Ciprian. „Și pe mine mă tot întreabă lumea dacă mă mai însor vreodată. Am spus categoric, nu. Eu nu o să mai găsesc în viața mea femeie cum a fost Cornelia. O am pe mama copiilor mei care vine și mai face mâncare. Nici nu mă gândesc în viața mea și am avut nenumărate ocazii, să știi! De pildă o femeie de profesie, foarte inteligentă căreia i-a murit soțul. Dar nu m-a interesat…

Când știu pe cine am avut lângă mine, nu am cum să îmi mai refac viața. Cornelia era de o frumusețe rară. Când se îmbrăca elegant, la 63 de ani, rupea tot. Ce să mai discutăm? Cornelia era echilibrul meu, respirația mea, aerul meu…„, a mai spus Aurel Pădureanu.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Meciul de pe Netflix pe care l-au așteptat milioane de oameni din întreaga lume. Și românii s-au uitat, iar partida încă este pe platformă
Capital.ro
Decizie pentru Călin Georgescu. Judecătorii i-au făcut cadou de ziua de naștere
Playtech.ro
Cine transmite meciul Turcia – România la TV și la ce oră începe. Toate detaliile despre barajul din 26 martie
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
iamsport.ro
Planul lui Gică Hagi ca selecționer: 2 jucători crescuți în Italia care n-au evoluat niciodată pentru România, la seniori
MediaFlux
Iranul analizează un plan american de încetare a focului, dar nu are în vedere negocieri! Trump spune că liderii de la Teheran doresc un acord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj