S-au închis școlile într-un oraș din România. Meningita face ravagii printre adolescenți: „Pentru siguranța copiilor, am trecut în online”

Mai mulți elevi au trecut în sistem online, după ce meningita a început să facă ravagii. Autoritățile din Baia Mare au decis să închidă două școli din cauza bolii, care este contagioasă și extrem de periculoasă. Până nu este toată lumea sănătoasă, nimeni nu va reveni fizic la cursuri.
Alina Costache
03 dec. 2024, 17:38
S-au închis școlile într-un oraș din România. Meningita face ravagii printre adolescenți:
Meningita face ravagii în școlile din România

Meningita reprezintă o inflamație la nivelul membranelor care înconjoară creierul și măduva spinării. Elevii de la două școli din Baia Mare vor învăța online până joi, 5 decembrie, inclusiv. În acest timp, vor avea loc dezinfecții.

Totul ar fi pornit de la doi adolescenți, de clasa a IX-a și a XII-a, care au participat împreună la o petrecere. După eveniment, au început să aibă simptome similare: durei musculare, febră, stare generală de rău și au ajuns la spital.

Citește și: Scenă desprinsă din filmele de acțiune. 90 de mașini au fost vandalizate într-o parcare, în Baia Mare. Vinovații încă nu au fost prinși

Meningita face ravagii în școlile din România

Ambii tineri au participat la Balul Bobocilor organizat de un colegiu din Baia Mare. Primul pacient în vârstă de 15 ani s-a prezentat cu febră, dureri de cap, erupție de tip purpuric, de tip hemoragic cu evoluție rapidă spre agravare.

Tocmai pentru siguranța copiilor am recomandat trecerea din sistemul fizic în sistem online, tocmai că unitățile de învățământ să aibă timp în cursul zilei de astăzi și de mâine să demareze acțiunile de curățare și de dezinfecție”, a transmis Lucica Pop, medic epidemiolog la DSP Maramureș”, potrivit Antena 3 CNN.

Inspectorul școlar a declarat că boala poate fi recunoscută prin vărsături, dureri de cap, sensibilitate la lumină și altele. De asemenea, pentru tratare, se necesită tratament.

Inspectoratul Școlar Județean Maramureș a inițiat o campanie de dezinfecție în școli. La debutul bolii, apare și alt tip de simptome, respectiv vărsăturile, care de obicei nu sunt precedate de greață și care semnifică o creștere a presiunii la nivelul creierului. Pe lângă asta, durerea de cap intensă, fotofobia sau momentul în care lumina intensă ne deranjează la privit”, Mihai Pop, inspector general al ISJ Maramureș.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Gigi Becali, furios pe Mircea Lucescu după înfrângerea României: “Bagă-l pe Baiaram! Patru schimbări trebuiau făcute la pauză cu turcii ăștia de 2 lei!”
Capital.ro
Se schimbă ora în România. În ce zi se dau ceasurile înainte cu o oră. Are efecte ascunse asupra organismului
Playtech.ro
Doar 13 țări din lume mai au aer curat şi trei dintre ele se află în Europa. Cum stă România la acest capitol
Adevarul
Ordonanța invizibilă de combatere a creșterii prețurilor la carburanți: „Scade riscul penuriei, dar efectele sunt inexistente”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Legenda Stelei acuză că un coleg al său a fost ”lucrat” pentru a i se face loc lui Gică Hagi: ”Întrebați-l pe Iordănescu!”
MediaFlux
Iranul pregătește bomba nucleară. Răsturnare de situație în războiul din Orientul Mijlociu
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj