S-au stabilit semifinalistele CM de handbal 2017. PROGRAMUL meciurilor

Suedia, Franţa şi Olanda sunt primele echipe care şi-au asigurat calificarea în semifinalele Campionatului Mondial. Competiţia continuă cu ultimul sfert de finală, Norvegia - Rusia - transmis în exclusivitate de Telekom Sport.

13 dec. 2017, 21:03

Meciurile din sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin s-au încheiat miercuri, Olanda şi Norvegia obţinând calificarea în semifinale. Campioana olimpică din 2016, Rusia, a fost eliminată de campioana mondială Norvegia, iar Cehia, echipa care a bătut România în optimi, a fost învinsă de Olanda. Anterior, Suedia şi Franţa s-au calificat în penultimul act al competiţiei din Germania. Norvegia a zdrobit Rusia în ultimul sfert de finală al Campioantului Mondial de handbal feminin, scor 34-17 şi va lupta pentru un loc în marea finală cu Olanda.

Olanda a reuşit să ne răzbune, trecând de Cehia, scor 30-26, în sferturile de finală ale Mondialului de handbal.

Cele două semifinale sunt programate vineri, iar finalele pentru medalii, duminică, la Hamburg.

Naţionala României a încheiat Campionatul Mondial pe locul 10, după ce a fost eliminată în optimile de finală ale competiţiei, luni, de reprezentativa Cehiei (27-28).

Clasamentul final pentru poziţiile 9-24 este următorul: 9. Serbia, 10. România, 11. Spania, 12. Germania, 13. Coreea de Sud, 14. Slovenia, 15. Ungaria, 16, Japonia, 17. Polonia, 18. Brazilia, 19. Angola, 20. Camerun, 21. Paraguay, 22. China, 23. Argentina şi 24. Tunisia.