„Să nu furi! Pentru că guvernul nu vrea concurenţă!”. Cele mai tari lozinci ale protestatarilor

Lozincile strigate sau afişate la manifestaţiile din luna ianuarie au fost centralizate de site-ul lozinci.ro, care a grupat pe secţiuni nemulţumirile participanţilor la mitinguri.
Romania TV
03 feb. 2012, 12:07

De la începutul anului România a intrat în era protestelor şi cum adunările anti-guvernamentale şi anti-prezidenţiale din pieţe au continuat în ciuda frigului de afară este de aşteptat ca o dată cu încălzirea vremii manifestaţiile să crească din nou în intensitate.

Dincolo de mesajul politic sau social, elementul de culoare al acestor acţiuni este dat de originalitatea şi fantezia lozincilor. Şi, pentru ca oamenii să nu uite sau să se inspire pentru viitoarele proteste, a fost gândit un centralizator, lozinci.ro care a adunat deja 754 de lozinci. Ele sunt grupate pe 11 categorii, pentru mai toate tipurile de antipatie.

Astfel, cei care sunt nemulţumiţi de guvern, în general s-au prezentat cu un amuzant „Fie pâinea cât de rea, nu-mi mai lua un sfert din ea!„, de ţinut minte şi pentru lunile următoare. La fel ca „Să nu ucizi. Să nu fii desfrânat. Să nu furi. Să nu ridici mărturie mincinoasă împotriva aproapelui tău. Să nu pofteşti nimic din ce este al aproapelui tău. PENTRU CĂ: GUVERNUL NU VREA CONCURENŢĂ„.

Pentru cei cu ţinte precise au fost create secţiuni nominale: lozinci anti Emil Boc, cu „Din înaltul cerului, / Ordin când primeşte, / Gura Premierului, / Adevăr… Baseşte!„, şi anti Elena Udrea, cu „Udrea nu uita, ţara nu-i poşeta ta!„.

Preşedintele este ţintă predilectă a protestelor, după cum se vede şi din numărul mare al lozincilor, aceasta fiind cea mai generoasă secţiune şi cu îndemnurile cele mai vehemente: „Mai am un singur dor, să-l vad în SMURD pe chior!„, „Baie de mulţime, dacă te mai ţine!„, „Auzi tu, ce vrea absurdul, sa-i aduca berea SMURD-ul!” sau „Băse’ vino-n piaţă, / C-avem whisky cu gheaţă!„. Nu lipsesc lozincile autoironice: „Ne-a făcut ghete Cizmarul, ni le poartă Marinarul!„, „Mai bine golan, decât comunist! Mai bine ciumpalac, decât PDL-ist!„.

În încercarea a aduna cât mai mulţi oameni la proteste, s-a apelat la „Nu staţi în balcoane, că muriţi de foame!” şi „Nu va fie frică, duba este mică!„, iar revendicările au fost şi scandate şi scrise: „Nu vrem hoţi, nu vrem succesuri, / Nu vrem miniştri în dresuri, / Nu vrem hoţi, nu vrem prostie, / Vrem mai bine să ne fie!„, „Trădarea de ţară în aur se masoară – Salvaţi Roşia Montana!” sau „3D: Demnitate, Democratie, Dreptate!„.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Tragedie aviatică! Un avion a lovit o mașină pe pista de aterizare și s-a rupt în două. Două persoane au murit
Fanatik.ro
Declarația lui Valeriu Iftime, liderul din SuperLiga, e deja virală. Știe cine va lua titlul: nu e nici Botoșani, nici FCSB!
Capital.ro
Cristela Georgescu, în locul lui Călin Georgescu la prezidențiale. Gigi Becali dezvăluie întregul plan
Playtech.ro
Pilonul 2 de pensii: până când se mai poate retrage întreaga sumă acumulată
Adevarul
Dezamăgirea unui cuplu britanic după 9 ani în Bulgaria: „Pensionarea de vis s-a transformat în coșmar. Am fost aproape omorâți de sistemul medical”
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Cum și-a prevestit sfârșitul gravida care a murit în explozia din Rahova. Mama tinerei a făcut dezvăluiri sfâșietoare: "Sună-mă să vezi dacă mă mai trezesc!"
Cancan.ro
O milionară din România, victimă în blocul groazei! Ce ”fabrică de bani” se afla la etajul 5, lângă apartamentul pulverizat al avocatei Vasilica Enache
iamsport.ro
FCSB sau Steaua? Tanczos Barna a spus cine crede că a continuat tradiția
MediaFlux
Vești proaste pentru români. Pensiile ajung mai târziu în noiembrie
stirilekanald.ro
VIDEO Declarații dureroase după moartea gravidei care locuia în blocul unde s-a produs explozia. Va fi îngropată înainte de nuntă, în mireasă: „Nu are ce să mai îmbrace, o punem deasupra”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi