Sabrina Ionescu, star în L’Equipe. „Lady Liberty are totul pentru a deveni o mare vedetă”

Baschetbalista de origine română Sabrina Ionescu, care a făcut pasul către campionatul profesionist feminin nord-american (WNBA) "are totul" pentru a deveni o mare vedetă a acestui sport, consideră cotidianul L'Equipe, care îi dedică un articol jucătoarei care a uimit prin evoluţiile sale în campionatul universitar din Statele Unite.
Filip Stan
21 mai 2020, 09:21
Sabrina Ionescu, star în L'Equipe.

Fiica unor imigranţi români, Sabrina Ionescu s-a născut în California, iar în ultimele patru sezoane a jucat la echipa Oregon Ducks, din campionatul universitar american, reuşind statistici „aproape absurde”, conform ziarului sportiv francez.

Sabrina Ionescu a devenit primul jucător din NCAA (bărbaţi şi femei) care a cumulat 2.000 de puncte, 1.000 de recuperări şi 1.000 de pase decisive, deţinând de asemenea recordul de „triple duble” (26), în condiţiile în care cea mai apropiată concurentă a sa a reuşit doar 12. Graţie prestaţiilor Sabrinei Ionescu, echipa Oregon Ducks şi-a mărit de şase ori afluenţa în ultimii patru ani.

Citeşte şi Sabrina Ionescu, noua senzaţie a Americii. A impresionat cu discursul la funeraliile lui Kobe Bryant şi a stabilit un record pe teren

L’Equipe subliniază că Sabrina Ionescu a fost foarte afectată de dispariţia lui Kobe şi Gianna Bryant, pe 26 ianuarie, într-un accident de elicopter. Fiica fostului star al lui Los Angeles Lakers era „un mare fan” al jucătoarei formaţiei din Oregon, aducându-l deseori pe tatăl ei să vadă meciurile echipei Ducks. Între cei trei a existat o relaţie foarte strânsă, Sabrina numărându-se de altfel printre persoanele care au luat cuvântul în cursul ceremoniei funerare dedicate idolului şi fiicei acestuia.

Chiar în seara respectivă, ea a devenit prima jucătoare cu 2.000 de puncte, 1.000 de recuperări şi 1.000 de assist-uri din NCAA. „Kobe mă priveşte de sus şi este cu adevărat mândru de mine„, a declarat Sabrina, foarte emoţionată, imediat după meci.

L’Equipe aminteşte, totodată, că tatăl baschetbalistei a părăsit România în timpul revoluţiei din 1989, soţia sa alăturându-i-se în 1995, în timp ce Sabrina a venit pe lume doi ani mai târziu.

Supranumită deja „Lady Liberty” de presa americană, Sabrina Ionescu a semnat luna trecută un contract multianual cu celebra firma de echipament sportiv Nike, a cărui valoare nu a fost dezvăluită. Ea a fost prima alegere la draftul WNBA şi va juca pentru New York Liberty.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Soția lui Vali Vijelie le-a pus la punct pe admiratoarele manelistului! Ce "urare" le-a făcut Carmen Rusu
Fanatik.ro
Primele tensiuni la Universitatea Craiova! Conducerea îl acuză pe Coelho: „Să răspundă el! Avem bulevarde în apărare”
Capital.ro
A ieșit la pensie la 57 de ani și primește 6.006 lei. Ce arată decizia de pensionare
Playtech.ro
Cât curent consumă casa chiar și când nu folosești nimic. Aparatele care trag energie 24 de ore din 24
Adevarul
A sunat la 112 să-şi reclame vecinii că nu-l lasă să ia apă din fântâna lor. Cât l-a costat apelul pe un argeşean
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O persoană a fost găsită carbonizată pe DN1, după ce mașina în care se afla a părăsit carosabilul și a fost cuprinsă de foc. Pompierii au intervenit de urgență
iamsport.ro
”Am văzut români prinși, bătuți”. Legenda Stelei, amintiri tulburătoare de la granița cu Iugoslavia
MediaFlux
Traian Băsescu l-a urecheat pe Nicușor Dan: Degeaba a chemat partidele. Le-a dat exact ce voiau să audă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat