Sabrina Voinea rupe tăcerea despre retragerea din gimnastică. Anunțul președintelui FRG: „Se pregătește”

Mama Sabrinei Voinea anunțase inițial retragerea acesteia din gimnastică, însă lucrurile par să ia o altă întorsătură. În vârstă de 17 ani, Sabrina Voinea este considerată una dintre cele mai talentate gimnaste ale generației sale.
Alina Costache
09 sept. 2024, 18:00
Sabrina Voinea rupe tăcerea despre retragerea din gimnastică. Anunțul președintelui FRG:

După probele de gimnastică ale Jocurilor Olimpice de Vară din Paris, Sabrina Voinea a anunțat retragerea definitivă din sport, prin intermediul mamei sale, în cadrul unei postări pe platforma Facebook.

„Sabrina nu a ieșit din covor la nici o linie acrobatică, sunt toate aici, merita medalie! Noi astăzi aici am întrerupt gimnastica, pentru drepturile noastre nu se zbate nimeni! Vă iubim infinit pe toți cei care ne-ați susținut! Atât am putut suporta!”, a transmis mama sportivei pe Facebook.

Atunci, Sabrina Voinea fusese notată cu 13.700 pentru exercițiul pe care l-a efectuat la sol, notă pe care a primit-o și cealaltă gimnastă română participantă la această probă, Ana Măria Bărbosu.

Citește și : Simona Halep a răbufnit. ”Nu a fost corect faţă de mine”

În finala olimpică de la sol, care a avut loc pe 5 august, Ana Bărbosu a fost, pentru 30 de secunde, ocupanta locului trei, care a ajuns să fie ocupat de gimnasta americană Jordan Chiles după depunerea unei contestații, care au mărit nota cu o zecime. În același timp, și Sabrina Voinea a depus o contestație care avea să fie respinsă, ceea ce i-a provocat mari nemulțumiri.

În urma acestor lucruri, a depus contesație la Tribunalul de Arbitraj Sportiv, unde se aștepta să obțină câștig de cauză, deoarece existau imagini clare în care se observa că aceasta nu a călcat în afara covorului. Judecătorii au respins, totuși, contestația, deoarece, în cazul Sabrinei Voinea, nu au fost respectate toate procedurile legale, iar acest fapt ar fi cântărit decisiv în ochii judecătorilor.

„Practic TAS ar fi acceptat să se încalce regulamentul și să creeze un precedent, ceea ce nu era posibil. Decizia e justă, chiar dacă frustrantă pentru români”, au mărturisit sursele IAm Sport.

Aceasta a continuat lupta juridică printr-un apel la Tribunalul Federal Elvețian, conform unui comunicat al Federației Române de Gimnastică.

„Prin prezentul comunicat de presă dorim să vă informăm că astăzi, 26.08.2024, Tribunalul Suprem Elvețian (TSE) a confirmat primirea recursului formulat de către FRG și Sabrina Maneca Voinea împotriva hotărârii pronunțate de către Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne”, se arată în comunicatul emis de către Federația Română de Gimnastică.

Sabrina Voinea revine în gimnastică. Președintele FRG a dezvăluit hotărârea luată de aceasta.

Președinta FRG, apropiată de tânăra gimnastă, relatează într-o declarație faptul că aceasta revine în gimnastică și că începe pregătirea chiar de săptămâna viitoare.

„Sabrina a stat cu familia, e alături de mama ei. Ea a plecat mai târziu în vacanță, dar acum se pregătește să revină și ea la treabă, încet, încet. Va face vizita medicală luni și apoi la treabă”, a transmis Carmencita Constantin, președintele FRG, potrivit iamsport.ro.

Citește și : Ana Maria Bărbosu, despre momentul special de la Jocurile Olimpice: „Am simțit că finala de la sol o să fie cadoul pentru fratele și bunicul meu”

Tânăra de 17 ani declarase, în trecut, că nu își dorește să dea cu piciorul întregii pregătiri pe care a făcut-o până acum și că vrea să demonstreze, în continuare, că este din ce în ce mai bună, conform Euronews.

„O să vorbesc cu mama, o să discut cu ea și vedem ce se poate rezolva. Eu nu îmi doresc să mă las de gimnastică pentru că am muncit foarte mult și vreau să arăt pe parcurs că sunt din ce în ce mai bună și același lucru vreau să îl explic și mamei: să continuăm gimnastică și să mergem în sala de gimnastică” a declarat aceasta.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Fiul lui Nicolae Guță a fost prins drogat și fără permis la volan. A fost reținut de poliție
Fanatik.ro
Cu ce „mașină” se deplasează scriitorul Radu Paraschivescu. Răspunsul dat lui Ilie Dumitrescu: ”Am un 335 / Doamne apără și păzește”
Capital.ro
Lege în România. Se pierde dreptul la proprietate. Proprietarii de terenuri și locuințe nu mai pot face nimic
Playtech.ro
Cât înseamnă un baril în litri. Preţul petrolului continuă să crească, avertismentul specialiştilor
Adevarul
Operațiunea Epic Fury. SUA ar fi scufundat portavionul iranian pentru drone Shahid Bahman Bagheri. Imagini din timpul atacului
wowbiz.ro
S-a dat alarma în Covasna! Autoritățile au început căutările după ce Emil Gânj ar fi fost văzut într-o pădure
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Circulație OPRITĂ pe A7! Accident CUMPLIT acum... Vezi mai mult
iamsport.ro
Fostul finanțator din Liga 1 e convins că România nu va ajunge la Mondial: ”Cu Lucescu cel Bătrân și căpitanul Hagi jr? Lăsați-vă speranțele la poarta Stambulului!”
MediaFlux
Secretul bine ascuns de Donald Trump. De ce i-au făcut pastorii creștini slujbă la Casa Albă VIDEO
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj