Şahtior Doneţk, eliminată din grupele Ligii Campionilor

Echipa pregătită de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a fost eliminată din grupele Ligii Campionilor, după ce ruşii de la Zenit Sankt Petersburg au terminat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 0-0, cu ciprioţii de la APOEL Nicosia, aceştia din urmă obţinând calificarea în optimi.

23 nov. 2011, 19:53

În repriza a doua, partida de la Sankt Petersburg a fost întreruptă timp de zece minute, din cauza fumului creat de torţele aprinse de suporterii ruşi.

Cealaltă partidă din grupa G, Şahtior Doneţk – FC Porto, se va disputa de la ora 21.45.

APOEL Nicosia a acumulat nouă puncte, Zenit Sankt Petersburg are opt puncte, FC Porto a adunat patru puncte, iar Şahtior Doneţk, cu două puncte şi două meciuri rămase de jucat îi poate egala pe ruşi, dar aceştia stau mai bine în meciurile directe.