Salarii mai mari pentru angajaţii din MAI. Vot în Camera Deputaţilor

Camera Deputaţilor a adoptat miercuri, cu 263 de voturi pentru, trei împotrivă şi patru abţineri, proiectul de lege pentru aprobarea OUG 56/2017 care se referă la majorarea salariilor poliţiştilor şi a personalului civil din Ministerul Afacerilor Interne, din instituţiile publice de apărare, ordine publică şi securitate naţională.
Alina Costache
11 oct. 2017, 10:26
Salarii mai mari pentru angajaţii din MAI. Vot în Camera Deputaţilor

Proiectul are ca obiect de reglementare completarea Legii 152/2017 în scopul instituirii unor reglementări privind eliminarea discrepanţelor salariale şi în ceea ce priveşte stabilirea salariilor lunare ale poliţiştilor şi personalului civil din Ministerul Afacerilor Interne şi unităţile/ instituţiile/ structurile aflate în subordinea sa, precum şi ale personalului civil din instituţiile publice din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, care nu au beneficiat de aplicarea majorărilor prevăzute de legea menţionată.

Actul normativ prevede că, începând cu data de 1 octombrie 2017, se majorează cu 10% cuantumul brut al salariilor de funcţie ale poliţiştilor din Ministerul Afacerilor Interne şi unităţile/ instituţiile/ structurile aflate în subordinea sa, cu excepţia celui care a beneficiat de majorări potrivit Legii 250/2016.

Începând cu data de 1 octombrie 2017 se majorează cu 15% cuantumul brut al salariilor de bază ale personalului civil din instituţiile publice de apărare, ordine publică şi securitate naţională, cu excepţia personalului civil din Ministerul Apărării Naţionale şi instituţiile aflate în subordinea sa, precum şi a celui care a beneficiat de majorări potrivit Legii 250/2016, mai prevede proiectul.

Majorările acordate personalului din cadrul instituţiilor publice din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională se aplică la salariul de bază/ solda de funcţie/ salariul de funcţie cuvenit/ cuvenită, al cărui cuantum nu poate fi mai mic decât salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, şi se adaugă la acesta. 

Comisia pentru muncă a introdus un amendament care prevede că, „începând cu data de 1 noiembrie 2017, se majorează cu 50% cuantumul brut al salariilor de bază ale personalului Agenţiei Române de Salvare a Vieţii Omeneşti pe Mare”. 

Începând cu data de 1 noiembrie 2017, salariile de bază ale personalului din cadrul direcţiilor generale regionale ale finanţelor publice ale Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală se stabilesc, prin asimilare, la nivelul salariilor de bază aferente funcţiilor publice şi contractuale din cadrul aparatului central al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală. Asimilarea funcţiilor şi salariilor, precum şi stabilirea noului nivel al drepturilor salariale se realizează prin ordin al ministrului Finanţelor Publice, mai prevede textul adoptat. 

Camera Deputaţilor este for decizional în acest caz. 

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Universitatea Craiova vrea să transfere de la Rapid! Jucătorul pe care Mihai Rotaru a pus ochii
Capital.ro
Retragerea de numerar de la bancomat. Greșeala care te poate lăsa fără bani chiar în fața ATM-ului. Ce trebuie să faceți imediat
Playtech.ro
300 de euro chiria pe lună pentru o mini căsuță departe de oraș. Cum arată una dintre cele mai comentate chirii din Cluj
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți