Salariul minim va fi majorat cu 40% în următorii 3 ani. Anunţul Guvernului Orban

Autorităţile de la Budapesta au anunţat luni un acord prin care salariul minim va creşte anul viitor cu 9%, urmat de creşteri de 13% şi 14% în 2026 şi, respectiv, 2027.
Filip Stan
25 nov. 2024, 19:20
Salariul minim va fi majorat cu 40% în următorii 3 ani. Anunţul Guvernului Orban

Guvernul premierului Viktor Orban caută să impulsioneze economia aflată în recesiune, înaintea alegerilor generale din 2026, partidul premierului Orban concurând cu liderul opoziţiei Peter Magyar. De asemenea, Magyar a promis o creştere semnificativă a salariului minim, care, la nivelul actual de 266.800 de forinţi (677 de dolari) pe lună este al doilea cel mai scăzut din UE, după Bulgaria.

Autorităţile de la Budapesta au anunţat luni un acord prin care salariul minim va creşte anul viitor cu 9%, urmat de creşteri de 13% şi 14% în 2026 şi, respectiv, 2027. Deşi majorările sunt menite parţial să menţină forţa de muncă în ţară, Orban a admis că acestea se bazează pe un scenariu „optimist” în care creşterea economiei şi a productivităţii se realizează în acelaşi timp.

Marcel Ciolacu a anunţat cât va fi salariul minim european în România de la 1 ianuarie 2025. Legea a fost promulgată

„Sunt prudent în legătură cu orice decizie de politică economică care vine cu o inflaţie mai ridicată”, a afirmat viceguvernatorul Băncii Naţionale a Ungariei, Barnabas Virag. În acelaşi timp, acesta a spus că o majorare a salariului minim ar putea să nu ducă la presiuni inflaţioniste dacă vine cu o creştere a profiturilor companiilor.

Ţinând cont de inflaţie, creşterea salariilor reale este estimată în medie la 7% anual în următorii doi ani, ceea ce „cu certitudine nu este în linie cu productivitatea pe termen mediu”, susţine Mariann Trippon, economist la CIB Bank, subsidiara Intesa Sanpaolo SpA.

Acesta a adăugat: „În 2026-2027, dacă dinamicile privind salariile reale nu se moderează, aceste evoluţii ar putea duce la o creştere a presiunilor inflaţioniste şi la închideri de companii”.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu, despre prioritățile din programul de guvernare al PSD: Vrem să continuăm să creştem veniturile românilor în următorii 4 ani, să ducem câştigul salarial mediu brut la peste 2.600 euro pe lună, iar salariul minim brut la 1.300 euro pe lună

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Formatul CM 2026 explicat pe înțelesul tuturor. Ce este nou la Campionatul Mondial
Capital.ro
Planul lui Nicușor Dan dacă guvernul Tomac nu trece de Parlament. Ar putea încearca refacerea coaliției PSD-PNL-USR-UDMR
Playtech.ro
Meseria viitorului a fost recunoscută oficial în România. De acum te poți angaja legal ca pilot de dronă
Adevarul
Glumele românilor după erorile GPS din București: „Stăteam pe canapea și îmi zice că eram pe pista de la Băneasa. Ne pregăteam să decolăm”
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Trista realitate: de ce nu a devenit tehnician marele fotbalist despre care Cornel Dinu spunea că ”are minte de antrenor”
MediaFlux
RA-APPS e obligată să publice lista chiriașilor. Datele devin publice în mod oficial
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți