Samsung, Altex, Flanco şi eMag, suspectate de Consiliul Concurenţei că ar fi aranjat preţurile

Consiliul Concurenţei (CC) a demarat o investigaţie pe piaţa produselor electronice şi IT&C din România, suspectând că Samsung s-a înţeles cu o serie de retaileri, precum Altex, Flanco şi eMag, cu privire la preţurile de vânzare ale produselor sale, potrivit unui comunicat al instituţiei de concurenţă, remis, luni.
George Russo
05 apr. 2021, 16:35
Samsung, Altex, Flanco şi eMag, suspectate de Consiliul Concurenţei că ar fi aranjat preţurile

Samsung Electronics România, Altex România, Flanco Retail şi Dante Internaţional (compania care deţine şi administrează eMag) au primit luni inspecţii inopinate ale Consiliului Concurenţei.

„Inspecţiile s-au derulat în cadrul unei investigaţii privind posibile înţelegeri şi/sau practici concertate de fixare a preţurilor de vânzare în cadrul politicii comerciale implementate de Samsung Electronics România SRL pe piaţa produselor electronice şi IT&C din România. Astfel, investigaţia vizează relaţia dintre compania Samsung Electronics România SRL şi partenerii acesteia, printre care Altex România SRL, Flanco Retail SA şi Dante Internaţional SA”, au arătat reprezentanţii CC.

Investigaţia a fost declanşată pe baza informaţiilor primite pe Platforma Avertizorilor de Concurenţă.

Samsung Electronics România este subsidiara locală a grupului Samsung, un producător şi distribuitor mondial de produse electronice şi produse de tehnologia informaţiilor

Altex şi Flanco comercializează online şi prin intermediul unor reţele naţionale de magazine o gamă largă de produse din categoria electronicelor şi IT&C, electrocasnice şi multimedia.

Dante administrează platforma online eMAG.ro, prin intermediul căreia comercializează o gamă largă de produse, echipamente şi componente IT, electronice, electrocasnice etc, conform Agerpres.

Inspecţiile inopinate reprezintă o etapă importantă în cadrul procedurilor de investigare a unui posibil comportament anticoncurenţial, efectuarea acestora nereprezentând o antepronunţare în ceea ce priveşte vinovăţia companiilor. Documentele ridicate se află în analiza autorităţii române de concurenţă, în cadrul procedurilor specifice.

Inspecţiile inopinate sunt autorizate de Curtea de Apel Bucureşti şi sunt justificate de necesitatea obţinerii tuturor informaţiilor şi documentelor necesare clarificării posibilelor practici anticoncurenţiale analizate.

Citeşte şi: 14 milioane de ţigarete de contrabandă capturate în primele trei luni ale anului 2021

DailyBusiness
Presiuni asupra lui Viktor Orbán, Liderii UE cer deblocarea urgentă a finanțării pentru Ucraina
Spynews
Ce s-a ales de Simina Loica, femeia pe care Jador a idolatrizat-o. Manelistul a vărsat multe lacrimi pentru ea
Fanatik.ro
Cum au produs 4 milioane de euro fetele de la The Buddhist. Circuitul financiar din spatele rețelei de proxenetism a actorului Vlad Marinescu
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii care au gard la casă. Se obține neapărat autorizație de la primărie, plus acordul vecinilor
Playtech.ro
De ce va rămâne motorina scumpă tot anul, chiar dacă războiul se încheie. Analiza care arată de ce nu vor scădea prețurile
Adevarul
„Ia și tu un suc!”: Cum a încercat un șofer prins cu viteză să mituiască un polițist cu 200 de lei. Scena suprinsă pe body-cam
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie de 44 de ani și-a pierdut viața la scurt timp după ce a mâncat o pizza la un restaurant din Brazilia
iamsport.ro
Marius Lăcătuș, dezamăgit crunt de fotbalistul Generației de Aur: ”Îmi era o rușine”
MediaFlux
S-a aflat numărul de telefon mobil al lui Donald Trump. Panică la Casa Albă după sute de apeluri
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj