Şantiere nesemnalizate corespunzător pe drumurile Capitalei. Primăria anunţă măsuri

Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a solicitat joi companiei Apa Nova să împrejmuiască și să semnalizeze corespunzător lucrările de intervenție în carosabil pe care le execută, atât pe parcursul zilei, cât și pe parcursul nopții, conform reglementărilor în vigoare.
Romania TV
23 mart. 2017, 15:48
Şantiere nesemnalizate corespunzător pe drumurile Capitalei. Primăria anunţă măsuri

Şantierele lucrărilor executate de Apa Nova în Capitală pe carosabil nu respectă normele de siguranţă a participanţilor la trafic, a atras atenţia Primăria Capitalei, care a cerut Apa Nova să le semnalizeze corespunzător.

„Operatorul serviciului de alimentare cu apă și canalizare din București – Apa Nova – desfășoară pe teritoriul Capitalei o serie de lucrări care vizează atât modernizarea rețelei, cât și remedierea unor avarii. Prin urmare, SC Apa Nova SA este obligată să ia măsurile necesare în vederea respectării tuturor condițiilor impuse prin avizele de intervenție și autorizațiile de construire în conformitate cu actele normative în vigoare în executarea lucrărilor care afectează domeniul public. Este vorba atât de lucrările pe care le derulează în regie proprie, cât și prin firmele de specialitate cu care societatea are încheiate contracte”, se arată într-un comunicat dat publicităţii de PMB.

Primarul general Gabriela Firea face un apel către toate societățile care execută lucrări edilitare pe drumurile publice și reamintește că semnalizarea lucrărilor este obligatorie, astfel încât să se asigure deplasarea în siguranță a tuturor participanților la trafic.

„Reamintim că executanții lucrărilor edilitare au obligația de a obține avizul Brigăzii Poliției Rutiere în vederea realizării lucrărilor și de a informa zilnic/ periodic BPR asupra derulării acestora. Menționăm că încălcarea prevederilor legale privind curățenia la locul intervenției, modul de împrejmuire, semnalizare, realizare a umpluturilor, refacere și recepție a pavajelor, se sancționează conform legislației în vigoare”, se mai arată în comunicat.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
De unde a pornit scandalul de la vestiare dintre jucători la FCSB – Fenerbahce! Fostul star al lui Manchester United, scene reprobabile. Exclusiv
Capital.ro
A câștigat procesul! Călin Georgescu va fi despăgubit de statul român. Tribunalul a luat decizia
Playtech.ro
Concurenta de la Chefi la Cutite a murit într-un teribil accident rutier. Avea doar 40 de ani
Adevarul
Jocul periculos care poate declanșa un nou conflict major. Expert: „Șansele ca Iranul să treacă pragul nuclear sunt foarte mari”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
UPDATE Primele imagini de la evenimentul rutier în care Tal Berkovich și-a pierdut viața. Aceasta era în mașină cu fratele ei și se îndrepta spre aniversarea mamei sale
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Decizie de la BNR! Ce se va întâmpla cu salariile românilor
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil