Săptămâna mondială a spaţiului cosmic 2012 are loc între 4-12 octombrie

Agenţia Spaţialǎ Română (ROSA), coordonatorul naţional al activitǎţilor din domeniul spaţial, invită toţi iubitorii spaţiului la ediţia din acest an a Săptămânii Mondiale a Spaţiului Cosmic, între 4 şi 12 octombrie.
Romania TV
04 oct. 2012, 14:33
Săptămâna mondială a spaţiului cosmic 2012 are loc între 4-12 octombrie

Sǎptǎmâna Mondialǎ a Spaţiului Cosmic este o sǎrbǎtoare internaţionalǎ a ştiinţei şi tehnologiei şi a contribuţiilor acestora la îmbunǎtǎţirea condiţiei umane.

Sǎptǎmâna Mondialǎ a Spaţiului Cosmic este dedicatǎ în primul rând profesorilor, elevilor şi studenţilor, fiind, însǎ, deschisǎ participǎrii tuturor. Instituţii publice, firme, muzee, organizaţii non-profit, cadre didactice, chiar şi persoane fizice pot organiza evenimente pentru a sǎrbǎtori spaţiul.

În anul 2011 au avut loc peste 100 de evenimente în mai bine de jumǎtate din judeţele României, aflată pe primul loc în lume ca participare. De la mic la mare, participanţii români s-au implicat în explorarea universului cu ochii minţii. Multe dintre evenimente au avut loc în mediul rural, presa naţionalǎ şi localǎ implicându-se în promovarea acestor evenimente în rândul publicului.

Evenimentele au fost diverse, de la spectacole, proiecţii de filme, carnavaluri spaţiale pânǎ la lansǎri de rachetomodele. Imaginaţia şi inventivitatea organizatorilor şi participanţilor s-au dovedit fǎrǎ limite, iar frumuseţea spaţiului cosmic şi entuziasmul participanţilor sunt o garanţie cǎ în România o nouă generaţie de oameni de ştiinţǎ se aflǎ în formare.

Şi în anul 2012, românii sunt aşteptaţi sǎ contribuie la sǎrbǎtorirea Sǎptǎmânii Mondiale a Spaţiului Cosmic, Agenţia Spaţialǎ Românǎ oferind diplome celor mai merituoşi organizatori. Persoanele interesate de a organiza evenimente sunt invitate sǎ înscrie oficial evenimentul pe care îl vor organiza la adresa http://tinyurl.com/wswnewevent, şi sǎ trimitǎ ulterior un scurt raport şi imagini de la eveniment.

Adunarea Generalǎ a ONU a decis, în anul 1999, ca acest eveniment sǎ aibǎ loc în fiecare an între 4 şi 10 octombrie, sǎrbǎtorind lansarea, pe 4 octombrie 1957, a primului satelit artificial al Terrei, Sputnik 1, care a deschis calea explorǎrii spaţiului cosmic, dar şi semnarea, pe 10 octombrie 1967, a Tratatului asupra principiilor care guverneaza activitǎţile statelor în explorarea paşnică a spaţiului cosmic, inclusiv a Lunii şi a celorlalte corpuri cereşti.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Gigi Becali, decizie radicală după ce MM Stoica i-a luat apărarea lui Boutoutaou: „Nu stăm după el!”
Capital.ro
SURSE: DIICOT extinde ancheta în dosarul Nordis. Prejudiciul suplimentar reclamat depășește 42 de milioane de lei și 14 milioane de euro
Playtech.ro
Analizele medicale gratuite s-ar putea face fără goana de la începutul lunii. Ce vrea să schimbe CNAS
Adevarul
Mister la Moscova: un avion militar american a aterizat în Rusia. C-17 a venit de la Riga, iar Kremlinul spune că „nu știe nimic”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Klaus-Michael Kühne, miliardarul german cu o avere de 44 de miliarde de dolari, a încetat din viață la 89 de ani
iamsport.ro
”Noua Nadia”, dezvăluiri despre momentul care i-a schimbat cariera: ”A fost mai dificil emoțional”
MediaFlux
Cât timp trebuie păstrate de fapt taloanele de pensie! Mulți seniori nu știu asta
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat