Şapte militari români şi un civil de la „Mihail Kogălniceanu”, reţinuţi de procurorii militari. Au furat combustibil din baza NATO

Şapte militari români şi un civil de la Baza Aeriană "Mihail Kogălniceanu" au fost reținuți pentru furt de combustibil, în urma a zeci de percheziții făcute de procurorii militari. În ancheta de furt și delapidare sunt suspecți 22 de militari.
Filip Stan
16 nov. 2022, 13:17
Şapte militari români şi un civil de la
Şapte militari români de la "Mihail Kogălniceanu", reţinuţi de procurorii militari. Au furat combustibil din baza NATO

Şapte militari români de la „Mihail Kogălniceanu”, reţinuţi de procurorii militari. Marţi au fost făcute aproximativ 50 de percheziții atât la baza „Mihail Kogălniceanu”, cât și la locuințele unor suspecți și martori, până acum fiind documentat de procurori furtul a cel puțin ţapte tone de combustibil. Este vorba despre combustibil care era destinat elicopterelor și avioanelor, dar și parcului auto de la baza militară, scrie HotNews. În total, 60 de persoane au fost duse la audieri, la Poliția Transporturi, 22 dintre acestea având calitatea de suspecți.

Citeşte şi: Percheziţii DNA în Baza Militară de la Mihail Kogălniceanu. Sunt implicaţi şi anchetatori americani

Dosarul este instrumentat de Parchetul Tribunalului Militar București, iar audierile au fost făcute la Poliția Transporturi Constanța. Nu este prima anchetă deschisă pentru furt de combustibil de la baza militară de la Kogălniceanu. La sfârșitul anului trecut, polițiștii și procurorii DIICOT au făcut percheziții la membrii unei grupări acuzate că, începând cu anul 2017, au furat de la baza militară americană de la Mihail Kogălniceanu combustibil în valoare de aproximativ 2.000.000 dolari, prejudiciu adus guvernului federal al SUA.

Citeşte şi: Baza militară de la Mihail Kogălniceanu a fost jefuită. Hoţii au furat de la americani motorină în valoare de 2 milioane de dolari

Baza Aeriană 57 a Forțelor Aeriene Române „Mihail Kogălniceanu” este situată în apropiere de Constanța, pe Aeroportul Internațional „Mihail Kogălniceanu”. În prezent, găzduiește Escadrila 572 de Elicoptere și găzduiește, de asemenea, Escadrila 861 de Luptă a Bazei 86 Aeriene. Actualul comandant al bazei este comandantul Nicolae Crețu, succedându-i comandantului Adrian Popescu, trecut în rezervă.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Steaua a vrut să îi dea “la pachet” pe Hagi şi Lăcătuş la AC Milan! Care a fost primul transfer făcut după Revoluţie: “A luat 100.000 de dolari la semnătură”
Capital.ro
Asociația de proprietari decide! Devine obligatoriu pentru toți proprietarii de apartamente
Playtech.ro
Ce tratamente și consultații sunt gratuite pentru persoanele fără asigurare medicală în 2026
Adevarul
Cum a reușit o brigadă fondată de un miliardar ucrainean să dea o lovitură decisivă forțelor lui Putin la Kupiansk
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Cum au încercat Statele Unite să cumpere Groenlanda după al Doilea Război Mondial
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend