Şaptezeci de ţări cer Coreei de Nord să renunţe la „toate armele nucleare” pe care le deţine în prezent

Şaptezeci de state au cerut vineri, într-o declaraţie, Coreei de Nord să renunţe la "toate armele sale nucleare, rachetele balistice şi programele care le sunt asociate", deplângând "ferm ameninţarea gravă" pe care această ţară continuă să o reprezinte la adresa stabilităţii mondiale, transmite AFP.
Alina Costache
11 mai 2019, 06:23

Printre statele semnatare se numără SUA, Coreea de Sud, precum şi state din Asia, America de Sud, Africa şi Europa. Rusia şi China, state care susţin Phenianul, nu au semnat documentul redactat de Franţa, propus în urmă cu mai bine de o săptămână.

Potrivit unei surse diplomatice, aproximativ 15 state au solicitat să semneze această declaraţie după ultimele teste cu rachete efectuate de autorităţile nord-coreene, informează Agerpres.

"Încurajăm Coreea de Nord să evite orice provocare " şi "să continue discuţiile cu SUA în privinţa denuclearizării", se arată în declaraţia dată publicităţii la încheierea unei conferinţe dedicate Tratatului de Neproliferare a Armamentului Nuclear, desfăşurată timp de 15 zile la New York.

În mod paradoxal, forumul nu a reuşit să adopte recomandări pentru Conferinţa de examinare a Tratatului, care are loc o dată la 5 ani şi a cărei următoare sesiune se va desfăşura în luna mai 2020 la ONU, potrivit unor surse diplomatice.

"Îndemnăm Coreea de Nord să traducă în fapte vorbele şi să adopte măsuri concrete în direcţia unei renunţări complete, ireversibile şi verificabile" a armelor sale nucleare şi a rachetelor balistice, se subliniază în declaraţie.

"Coreea de Nord nu poate avea şi nu va avea niciodată statutul unei ţări care deţine arme nucleare, în conformitate cu Tratatul privind Neproliferarea". "Rămânem hotărâţi să întărim atât regimul neproliferării cât şi Tratatul", mai precizează semnatarii declaraţiei, potrivit Agerpres.

Phenianul a anunţat vineri realizarea în ajun a unui test cu rachete cu rază lungă de acţiune, fapt ce contribuie la creşterea tensiunii în relaţia cu SUA. Preşedintele Donald Trump a recunoscut că "nimeni nu este încântat" de testele nord-coreene.

Printre statele semnatare se numără SUA, Coreea de Sud, precum şi state din Asia, America de Sud, Africa şi Europa. Rusia şi China, state care susţin Phenianul, nu au semnat documentul redactat de Franţa, propus în urmă cu mai bine de o săptămână.

Potrivit unei surse diplomatice, aproximativ 15 state au solicitat să semneze această declaraţie după ultimele teste cu rachete efectuate de autorităţile nord-coreene, informează Agerpres.

„Încurajăm Coreea de Nord să evite orice provocare ” şi „să continue discuţiile cu SUA în privinţa denuclearizării”, se arată în declaraţia dată publicităţii la încheierea unei conferinţe dedicate Tratatului de Neproliferare a Armamentului Nuclear, desfăşurată timp de 15 zile la New York.

În mod paradoxal, forumul nu a reuşit să adopte recomandări pentru Conferinţa de examinare a Tratatului, care are loc o dată la 5 ani şi a cărei următoare sesiune se va desfăşura în luna mai 2020 la ONU, potrivit unor surse diplomatice.

„Îndemnăm Coreea de Nord să traducă în fapte vorbele şi să adopte măsuri concrete în direcţia unei renunţări complete, ireversibile şi verificabile” a armelor sale nucleare şi a rachetelor balistice, se subliniază în declaraţie.

„Coreea de Nord nu poate avea şi nu va avea niciodată statutul unei ţări care deţine arme nucleare, în conformitate cu Tratatul privind Neproliferarea”. „Rămânem hotărâţi să întărim atât regimul neproliferării cât şi Tratatul”, mai precizează semnatarii declaraţiei, potrivit Agerpres.

Phenianul a anunţat vineri realizarea în ajun a unui test cu rachete cu rază lungă de acţiune, fapt ce contribuie la creşterea tensiunii în relaţia cu SUA. Preşedintele Donald Trump a recunoscut că „nimeni nu este încântat” de testele nord-coreene.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Radu Drăgușin, sărbătoritul zilei! Celebrul fotbalist a împlinit 24 de ani. Ce urări emoționante a primit
Fanatik.ro
Ce măsuri de austeritate a aplicat Ilie Bolojan la propriul birou. Ce tăieri a făcut actualul premier la bugetul lăsat de Marcel Ciolacu
Capital.ro
Nu mai trec ITP-ul. Milioane de mașini fabricate după 2019 pot rămâne fără drept de circulație. Nu e vina șoferilor
Playtech.ro
Calea simplă spre a încasa o amendă de 10.000 de euro în România: Legătura cu GDPR, cât de ușor rămâi fără bani în buzunar
Adevarul
Europa vrea să dezvolte un program nuclear fără SUA. Ce variante sunt luate în calcul?
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Ce îi amenință, de fapt, viața lui Mircea Lucescu. Apropiații rup tăcerea despre starea antrenorului: „I se injectează…” | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este primarul care a murit în tragedia de pe DN1, după ce a in... Vezi mai mult
iamsport.ro
”Prost am fost!”. L-a dat afară, apoi și-a turnat cenușă în cap după ce a semnat cu FCSB
MediaFlux
Raport asupra alegerilor prezidențiale din România. Congresul SUA acuză Comisia Europeană de măsuri agresive de cenzură
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil