Şarapova a fost eliminată la Stuttgart. Simona HALEP URCĂ pe poziţia a doua în clasamentul WTA

Maria Şarapova, cap de serie numărul unu şi locul 2 WTA, a ratat, joi, calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii în valoare totală de 731.000 de dolari. Maria Şarapova a pierdut partida cu Angelique Kerber din optimile de finală ale turneului de la Stuttgart, scor 6-2, 5-7, 1-6. După înfrângerea suferită de Şarapova, Simona Halep va urca pe poziţia a doua în clasamentul WTA.

23 apr. 2015, 19:39

Victoria lui Angelique Kerber o trimite pe Simona Halep pe locul 2 WTA. În acest moment Simona Halep are 7670 de puncte, în timp ce Maria Şarapova e pe 3, cu 7525 de puncte.

Simona Halep este în acest moment principala favorită a competiției, după eliminarea rusoaicei Maria Şarapova. Halep, cap de serie nr. 2 la debutul turneului, va juca, vineri (15,00, ora României), în sferturile de finală, cu italianca Sara Errani, care a trecut cu 6-4, 6-1 de kazaha Zarina Dias.