Sărbători pe datorie pentru pensionarii din Timişoara

Astăzi, mulţi dau din colţ în colţ când vine vorba să-şi cumpere un apartament, chiar salariaţi fiind, în timp ce una dintre cele mai gârbovite – şi la propriu, şi la figurat - categorii de populaţie – este silită să se împrumute pentru a supravieţui. Nu de la bancă, deoarece persoane de 70 sau 80 de ani prezintă, din motive... biologice, un grad mare de risc în ochii inspectorilor de credit. Rămân, astfel, împrumuturile acordate de Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor Timişoara, la care vârstnicii recurg cu regularitate, scrie renasterea.ro.
Romania TV
19 dec. 2012, 09:42
Sărbători pe datorie pentru pensionarii din Timişoara

Acum, cu sărbătorile, se-mprumută şi cei cu pensii mai măricele. Toţi au nepoţei şi cadourile sunt obligatorii. Multora le e ruşine să apeleze la copii pentru ajutor, chiar dacă aceştia din urmă se apropie ei înşişi de vârsta pensionării. Vârstnicii Timişoarei vor să dovedească tuturor şi, întâi de toate, lor înşile, că nu sunt neajutoraţi, că există şi pot supravieţui prin forţe proprii. Fie şi cu un mic ajutor de la CARP.

Detalii, pe RENASTEREA.RO.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Gigi Becali a ales ziua cea mare! Când va fi sfințită biserica de 20 de milioane de euro din Pipera
Capital.ro
EXCLUSIV. Dezvăluiri despre Călin Georgescu. Adevărul de la prezidențiale. Crin Antonescu: M-am speriat!
Playtech.ro
Orașul european superb care oferă bani celor care renunță la autoturism. Şoferii primesc peste 1.200 de euro
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul unei basculante a trecut pe roșu și a lovit putenic o mașină, în Chitila. Bărbatul din autoturism este în stare gravă
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi