Şase persoane au murit şi trei sunt grav rănite în explozia de la fabrica de artificii din Spania

Alte trei persoane se aflau marți seara într-o stare gravă sau foarte gravă la o zi după explozia care a avut loc la o fabrică de artificii din Zaragoza, în nord-estul Spaniei, deflagrație care a provocat până acum moartea a șase persoane, potrivit guvernului regional. 
Romania TV
01 sept. 2015, 18:15
Şase persoane au murit şi trei sunt grav rănite în explozia de la fabrica de artificii din Spania

O femeie se află într-o stare ‘foarte gravă’ și alte două persoane, un bărbat de 25 de ani și o femeie de 45 de ani, sunt în stare ‘gravă’ și se află internați la terapie intensivă, potrivit unui nou bilanț difuzat de guvernul regional de la Aragon. Unul dintre cei șase răniți a fost externat din spital marți dimineața.

Potrivit sursei din cadrul guvernului regional, incidentul s-am produs în urma unei ‘prime deflagrații produse într-un depozit de pulbere’. Apoi, aceasta a ‘provocat o reacție într-o altă clădire, la 40 de metri, precum și distrugeri în barăcile în care se aflau explozibilii’.

Citeşte şi Explozie la o fabrică de artificii din Spania. Cinci persoane au murit şi şase sunt rănite

Explozia, care a avut loc luni la începutul după-amiezii, a provocat moartea a șase persoane, o victimă fiind descoperită marți sub dărâmături, și rănirea altor șase, portivit Agerpres.

Întreprinderea Pirotecnia Zaragozana S.A. este situată la mai puțin de 10 kilometri de aeroportul din Zaragoza. Fondată în 1860, ea a fost cumpărată în ianuarie 2015 de grupul francez Lacroix.

Fabrica are 40 de angajați și exportă artificii în Europa și Canada, potrivit site-ului său.

În mod tradițional, producătorii de artificii sunt foarte solicitați în Spania în august, pentru sărbătorile religioase celebrate în numeroase comunități.

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
La doar 22 de ani e în topul Forbes, cu câștiguri de peste 23 milioane de dolari pe an. Ea este tânăra care a uimit la Jocurile Olimpice de iarnă
Capital.ro
ITP 2026. Obligatoriu pentru românii care fac Inspecția Tehnică Periodică a mașinii anul acesta
Playtech.ro
Poţi repara gardul comun pe propria cheltuială: ce scrie în lege, aşa scapi de amenzi
Adevarul
Povestea influencerului american mutat la Oradea, după ce soția sa româncă a fost deportată. „Nu plănuiam să trăiesc în SUA toată viața”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Ilie Bolojan se gândește la demisie. De ce e nemulțumit premierul
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj