Şase protestatari din Capitală au fost duşi la spitale, alţi 10 au primit îngrijiri la Universitate

Şase protestatari din Capitală au fost duşi la spitale, printre care şi o tânără care a consumat etnobotanice, iar alţi zece au primit îngrijiri la Universitate, cinci tineri având probleme oftalmologice după ce un manifestant a folosit un spray cu piper.
Romania TV
17 ian. 2012, 06:23
Şase protestatari din Capitală au fost duşi la spitale, alţi 10 au primit îngrijiri la Universitate

Serviciul de Ambulanţă Bucureşti – Ilfov (SABI) a fost solicitat în Piaţa Universităţii până la ora 23.30 pentru şase cazuri. Este vorba despre o tânără de 15 ani căreia i s-a făcut rău şi a fost transportată la Spitalul de Copii „Grigore Alexandrescu, o persoană cu dureri abdominale, dusă la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti, un caz de traumatism cranian şi două de leşin, care au primit îngrijiri în Piaţa Universităţii, precum şi o tânără care consumase etnobotanice şi care a fost dusă la Spitalul de Urgenţă Floreasca, a declarat managerul SABI, doctorul Alis Grasu, potrivit Mediafax.

De asemenea, echipajele SMURD Bucureşti au intervenit în trei cazuri de leşin şi un astm bronşic, cei trei fiind transportaţi la SUUB. Medicii au fost solicitaţi şi pentru un bărbat căruia i s-a făcut rău, dar acesta consumase băuturi alcoolice.

După orele 23.00, SMURD a fost solicitat pentru cinci persoane, care au avut nevoie îngrijiri medicale după ce un protestatar a folosit un spray cu piper, multe persoane acuzând suferinţe oftalmologice.

Aproximativ 1.000 de persoane au protestat luni în Piaţa Universităţii. Manifestanţii au început să se adune la Universitate în jurul orei 14.00, a patra zi de proteste din Capitală încheindu-se după aproximativ zece ore.

Jandarmii au dus la secţii de poliţie 113 persoane, după ce asupra lor au fost găsite cuţite, bastoane telescopice, şurubelniţe, un pistol cu bile, droguri, lanţuri şi pietre, ultimele 40 fiind ridicate de jandarmi pentru că vroiau să blocheze carosabilul în zona magazinului Cocor.

DailyBusiness
Roamingul în afara Europei te poate costa scump. Ce recomandă ANCOM
Spynews
Ce gest au făcut colegii Raisei, fetița omorâtă de polițist pe trecerea de pietoni, în ziua absolvirii. Mama ei a reacționat
Bzi.ro
Iulia Albu are casă de 1,2 milioane de euro, dar mobila e reciclată! „Unele piese le-am găsit la gunoi!”
Fanatik.ro
Parolele pe care să nu le pui niciodată la Gmail. Avertisment important pentru toți utilizatorii
Capital.ro
Se pune limită la apă! Decizia intră în vigoare începând cu noaptea de 19/20.06.2025
Playtech.ro
Penalităţi pentru întârzierea plăţilor la asociaţia de proprietari, în 2025. Cât dai în plus, de fapt
DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Adevarul
Cine este generalul poreclit „gorila“ care îl presează pe Trump să atace Iranul
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Jador, adevărul despre drugtestul pozitiv din urmă cu o lună. Ce ar fi consumat, de fapt, manelistul: „Mi-a dat Bogdan...”
Spynews
Ozana Barabancea, testată pozitiv la COVID-19! Cum se simte cântăreața: „Să mă învăț să mai stau și acasă”
Evz.ro
Regretele și temerile lui Ion Iliescu. Sfaturi pentru românii care vor să aibă o viață lipsită de griji
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali a luat decizia, după plecarea lui Nicușor Dan
kanald.ro
SUA eliberează, din nou, vize pentru tineri! Condiția pe care trebuie să o respecte studenții pentru a fi eligibili
Cancan.ro
Americanii sunt în stare de șoc! Cine ar fi, de fapt, femeia care se afișează la brațul lui Donald Trump: 'Melania îl detestă! Este doar o
Playsport.ro
Doi români au ajuns în cel mai mic oraș din lume, aproape de România. „Nu ne-a venit să credem ce am găsit aici”
Capital.ro
Final pentru Călin Georgescu. Ion Iliescu l-a demascat pe eroul mesianic: E și greșit, e și toxic
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
stirilekanald.ro
Doliu în lumea medicală din România! A murit la doar 33 de ani pe tura de gardă
Se dau bani în plus la pensie pentru o anumită categorie de seniori: Anunțul făcut de ASF
MediaFlux
Lovitură pentru toți pensionarii: până la 350 de lei tăiați din pensie în 2025
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
19% sau 21%? Majorarea TVA între promisiuni politice, riscuri economice și nevoia de reformă