Şase turişti germani, cazaţi în Sibiu, au fost transportaţi la spital cu simptome de toxiinfecţie alimentară

Şase turişti germani au fost transportaţi la spital, în noaptea de marţi spre miercuri, cu simptome de toxiinfecţie alimentară, ei fiind preluaţi de la un hotel din Sibiu unde erau cazaţi.
Filip Stan
28 sept. 2016, 05:43
Şase turişti germani, cazaţi în Sibiu, au fost transportaţi la spital cu simptome de toxiinfecţie alimentară

Purtătorul de cuvânt al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu, Decebal Todăriţă, a declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX, că cele şase persoane care au ajuns în timpul nopţii la spital au vârste cuprinse 26 şi 48 de ani şi au fost diagnosticate cu toxiinfecţie alimentară.

„La Unitatea de Primiri Urgenţe au fost aduşi şase pacienţi, toţi cetăţeni străini, din Germania, cu vârste între 26 şi 48 de ani. În urma investigaţiilor efectuate aceştia au fost diagnosticaţi cu toxiinfecţie alimentară. Le-au fost aplicate proceduri specifice pentru aceste cazuri şi, după efectuarea tratamentului, pacienţii au plecat cu recomandări, nefiind nevoie de internări”, a spus Decebal Todăriţă.

Cei şase turişti au fost transportaţi la spital de la un hotel de cinci stele din Sibiu cu două ambulanţe SMURD. Turiştii le-au declarat medicilor că pe parcursul zilei de marţi au servit doar micul dejun la restaurantul hotelului.

 Reprezentanţii hotelului nu au dorit să comenteze incidentul.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Gigi Becali, furios pe Mircea Lucescu după înfrângerea României: “Bagă-l pe Baiaram! Patru schimbări trebuiau făcute la pauză cu turcii ăștia de 2 lei!”
Capital.ro
Se schimbă ora în România. În ce zi se dau ceasurile înainte cu o oră. Are efecte ascunse asupra organismului
Playtech.ro
Doar 13 țări din lume mai au aer curat şi trei dintre ele se află în Europa. Cum stă România la acest capitol
Adevarul
Ordonanța invizibilă de combatere a creșterii prețurilor la carburanți: „Scade riscul penuriei, dar efectele sunt inexistente”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Legenda Stelei acuză că un coleg al său a fost ”lucrat” pentru a i se face loc lui Gică Hagi: ”Întrebați-l pe Iordănescu!”
MediaFlux
Iranul pregătește bomba nucleară. Răsturnare de situație în războiul din Orientul Mijlociu
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj