Satul Fântânele s-a mutat în Berlin. Romii: „Angela, eşti mama Europei, te iubim”

Peste 700 de romi din satul Fântânele s-au mutat într-un complex de locuinţe de pe Harzer Strasse din Berlin, iar cei rămaşi acasă o laudă pe Angela Merkel pentru acest lucru, spre deosebire de Nicolas Sarkozy care-i expulzează pe romi, relatează Deutsche Welle în pagina online.
Romania TV
03 apr. 2012, 10:07
Satul Fântânele s-a mutat în Berlin. Romii:

Aproximativ 500 dintre cei 700 de romi mutaţi la Berlin fac parte din comunitatea penticostală din satul situat la aproximativ 35 de kilometri de Bucureşti şi locuiesc într-un cartier de 7.500 de metri pătraţi cu cea mai mare pondere de rezidenţi străini, scrie săptămânalul Der Spiegel în ultima ediţie, într-un amplu reportaj consacrat mutării în bună parte a acestui sat din România în Germania. Adresa berlineză a devenit un al doilea sat Fântânele, comentează Deutsche Welle.

Romii rămaşi acasă se roagă în Biserica Penticostală din sat pentru familiile lor din Germania şi pentru cancelarul Angela Merkel. „Angela, eşti mama Europei, te iubim”, îi transmite unul dintre săteni cancelarului, pentru că Merkel îi primeşte pe romi în ţara sa, spre deosebire de preşedintele Franţei Nicolas Sarkozy, care îi expulzează.

Locuitorii din Fântânele speră să ducă o viaţă mai bună în „paradis”, cum numesc ei cartierul berlinez Neukölln, de altfel cel mai sărac din Germania, subliniază autorul articolului intitulat sugestiv „Paradisul din Neukölln”.

Totul a început după ce un tânăr german din Saxonia, Volker P., în prezent în vârstă de 35 de ani, care a sosit la Berlin în căutarea unui loc de muncă şi care a sfârşit prin a trăi din ajutorul social, a cunoscut un bărbat din Fântânele. Tânărul german a vizitat satul şi s-a îndrăgostit de sora românului, pe care a luat-o de soţie. Ulterior, au început să sosească la Berlin, rând pe rând, rude ale soţiei, şi anume părinţi, fraţi, surori, cumnaţi, veri şi verişoare, inclusiv vecini din Fântânele.

Volker P. cunoştea legislaţia şi i-a ajutat pe noii veniţi. Pentru a putea obţine drept de şedere permanent, aceştia şi-au deschis o afacere. Însă pentru că banii nu au fost de ajuns traiului zilnic, aceştia au solicitat ajutoare sociale (Hartz IV) şi alocaţia pentru copii. Sumele sunt semnificative, având în vedere că mulţi dintre nou-veniţi au şi de la zece copii în sus, oferindu-le un trai mai bun ca în România, comentează Der Spiegel, adăugând că poveştile celor sosiţi în Germania i-au determinat pe cei rămaşi acasă să pornească şi ei spre „paradis”.

Din ianuarie 2007, când România a aderat la Uniunea Europeană (UE), şi până în prezent, numărul românilor stabiliţi în Germania aproape s-a dublat, precizează săptămânalul german.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Gigi Becali a analizat sigla lui Dinamo: “Au unit vârcolacul cu capul de lup! Să pună un animal domestic! Nu oaie, că aia pun eu”
Capital.ro
Schimbare importantă pentru clienții ING. Noua funcție care simplifică transferurile. Ce pot face acum utilizatorii
Playtech.ro
O companie aeriană își închide operațiunile din România și anulează toate zborurile. Ce curse vor fi anulate
Adevarul
„Litoralul pentru toți” 2026 a început, românii se decid mai greu. „Sunt niște prețuri incredibile, nu le găsești nicăieri în jur”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă pentru milioane de români care merg în Grecia! O dronă încărcată cu explozibili a fost găsită pe o insulă populară
iamsport.ro
A anunțat numele noului antrenor al Rapidului: ”400% e făcut!”
MediaFlux
Caz de hantavirus confirmat și în Franța! Virusul, prezent și la granițele României
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi