Scad ratele românilor! Indicele ROBOR la 3 luni a coborât marţi la 6,11%, cel mai mic nivel înregistrat din 2022

ROBOR reprezintă rata medie a dobânzii la care băncile româneşti se împrumută între ele în lei. Indicele se stabileşte zilnic de BNR ca medie aritmetică a cotaţiilor practicate de zece bănci selectate de Banca Naţională.
Mircea Filipescu
30 ian. 2024, 13:07
Scad ratele românilor! Indicele ROBOR la 3 luni a coborât marţi la 6,11%, cel mai mic nivel înregistrat din 2022

Indicele ROBOR la 3 luni, folosit pentru calcularea dobânzilor variabile la creditele în lei contractate de populaţie înainte de luna mai 2019, a coborât marţi la 6,11%, de la 6,13% luni, fiind la cel mai mic nivel înregistrat din vara anului 2022, potrivit datelor BNR.

Un nivel apropiat, de 6,10%, a fost raportat ultima dată pe 8 iunie 2022. Robor la 3 luni a început anul 2024 la 6,21%, în timp ce la debutul anului 2023 se afla la 7,56% .

Tot în scădere este şi ROBOR la 6 luni, utilizat la calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, indicele coborând marti la 6,14%, de la 6,16% cu o zi în urmă.

Ciolacu şi Câciu comentează propunerea PNL ca pragul pentru neimpozitarea pensiilor să crească la 3.000 de lei: „Să vedem dacă scenariul e sustenabil”
Iar, ROBOR la 12 luni, a coborât la 6,15%, fată de 6,16% luni.

IRCC, noul indice de referinţă pentru calculul ratelor la bancă la creditele noi ipotecare şi de consum acordate după luna mai 2019, este la 5,97% pe an (valabil pentru T3/2023).

ROBOR reprezintă rata medie a dobânzii la care băncile româneşti se împrumută între ele în lei. Indicele se stabileşte zilnic de BNR ca medie aritmetică a cotaţiilor practicate de zece bănci selectate de Banca Naţională.

IRCC (indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor), reglementat de OUG 19/2019, este de 5,97% pe an, fiind calculat ca medie aritmetică a ratelor de dobândă zilnice ale tranzacţiilor interbancare din trimestrul 3 din 2023, în urcare faţă de cel publicat în urmă cu trei luni (valabil pentru trimestrul 2 din 2023), de 5,96%.

Citeşte şi

Analistul economic Adrian Negulescu spune că vizita FMI ar putea salva Guvernul: „Guvernul trebuie să demonstreze de unde va face rost de bani pentru creşterea pensiilor. Probabil vor propune plata eşalonată”

 

Curs BNR marţi, 30 ianuarie 2024. Revenire în forță pentru leu în raport cu euro și dolar

După ce în ziua precedentă leul românesc pierduse teren în fața dolarului american, a monedei euro, precum și a francului elvețian și a lirei sterline, astăzi s-a înregistrat o revenire spectaculoasă. Așadar, moneda României a câștigat teren în fața tuturor acestor monede.

Euro: 4.9769 (-0.0001)
Dolarul american: 4.5925 (-0.0082)
Lira sterlină: 5.8226 (-0.0196)
Francul elvețian: 5.3232  (-0.0138)
Gramul de aur: 300.5255 (+0.6996)

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Agenția care păzește companiile de stat nu reușește să-și cheltuie propriul buget. Ce se întâmplă cu sumele rămase în conturi
Capital.ro
Doliu în sportul românesc. A murit un mare fost fotbalist al primei divizii. Nu va fi uitat: Odihnească-se în pace!
Playtech.ro
Ce este interzis să faci în Ajun de Crăciun 2025 ca să nu alungi norocul din casă. Tradiții și obiceiuri pe care este bine să le respecți pe 24 decembrie
Adevarul
Țara considerată „veriga cea mai slabă” a Europei în fața Rusiei lui Putin
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Cinci oameni-cheie ar fi orchestrat arestarea lui Gică Popescu: ”E caz unic”. Mircea Sandu l-ar fi avertizat
MediaFlux
Modificare la legea pensiilor! Schimbare votată pentru milioane de români
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend