Scandal la o grădiniţă din Capitală: Două grupe de copii, desfiinţate peste noapte

Mai mulţi părinţi din Bucureşti au aflat că grupele din care fac parte copiii lor la grădiniţă s-au desfiinţat peste noapte, iar micuţii au fost repartizaţi la altele. Părinţii sunt hotărâţi să dea în judecată grădiniţa, dacă direcţiunea îşi va păstra decizia. Conducerea grădiniţei vrea să-i mute pe copii în alte grupe, chiar dacă astfel se depăşeşte numărul maxim prevăzut de lege.
Romania TV
29 sept. 2014, 11:22
Scandal la o grădiniţă din Capitală: Două grupe de copii, desfiinţate peste noapte

Grădiniţa 43 din cartierul Griviţa avea până luni dimineaţă două sedii. Într-unul funcţionau doar două grupe care au fost desfiinţate.

„Am aflat de dimineaţă când am venit să îmi aduc copilul mi s-a spus să nu-i băgăm în clasă pentru că nu se ştie unde vor fi repartizaţi. Să iei copiii ăştia şi să-ţi baţi joc de ei chiar nu se poate face nimic să stopăm măcar să nu ne mai jucăm cu psihicul copiilor”, a declarat o mămică, potrivit România TV.

Conducerea grădiniţei vrea să-i mute pe copiii din două grupe în alte clase, chiar dacă se depăseşte numărul maxim de locuri

Părinţii sunt hotărâţi să dea în judecată grădiniţa dacă decizia de desfiinţare nu va fi anulată.