Scandal la un centru de carantină din Galaţi: „Nu suntem gunoaiele voastre, nu mâncăm lături!”

Mai multe persoane cazate într-un centru de carantină din Galaţi sunt nemulțumite de condiţiile oferite de autorităţi. Oamenii spun că în weekend primesc mâncare perisabilă pentru două zile, deşi nu au frigidere.
Romania TV
11 mai 2020, 11:35
Scandal la un centru de carantină din Galaţi:

Discuţiile au început după ce o femeie cazată într-un centru de carantină din Galaţi l-a luat la întrebări pe cel care aprovizionează clădirea cu alimente. Femeia a filmat întreaga scenă şi s-a declarat revoltată de faptul că mâncarea este distribuită pentru două zile, deşi în clădire nu sunt frigidere. De asemenea, femeia le cere reprezentanţilor Direcţiei de Sănătate Publică să intervină.

Domnule, nu am unde să le ţin două zile, deja stau cu mâncarea pe jos, Eu vreau mâncare sănătoasă, nu alterată, nu stricată, nu împuţită, ca cineva să-şi ia bani pe sănătatea noastră. (…) Unde este frigiderul nostru din cameră, să ţin şi eu brânză, lapte şi ouă? Nu ştiţi? Dar cine ştie?

Vreau să mânânc mâncare sănătoasă, că de aia mă ţineţi acolo. Nu să mânânc lăturile voastre de pe jos. Cine răspunde de sănătatea mea? (…) Aduceţi Sanepid-ul să ne împartă mâncare, tăiată, curată şi civilizată. Nu suntem gunoaiele voastre, dar vreau mâncare sănătoasă. Eu ştiu când sunt fierte ouăle astea, nu au niciun termen de valabilitate, eu nu pot să mă îmbolnăvesc, să le mâncaţi voi, că sunt fierte de o săptămână şi mi le mai daţi două zile”, a spus femeia revoltată.

Femeia a mai spus că pungile cu mâncare şi gunoi sunt ţinute pe acelaşi hol.

Ne-au băgat ca pe şobolani aici şi ne dau mâncare de pe jos. Aici sunt pungile de gunoi, aici e mâncarea, aici iar pungi de gunoi, nu se poate fraţilor aşa. Trebuie să ne oferiţi mâncare sănătoasă, nu mâncare împuţită pentru două zile”, s-a plâns femeia.

Ulterior, femeia i-a convins pe ceilalţi rezidenţi ai centrului de carantină să i se alăture. 

Reprezentanţii Primăriei au spus că meniul a fost gândit astfel încât mâncarea să nu se strice de la o zi la alta şi caută soluţii pentru perioada următoare când vor creşte temperaturile.

În centrele de carantină din judeţul Galaţi sunt 683 de persoane.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Alina Pușcău a vorbit despre gestul pe care l-a făcut în urmă cu câteva ore. Atât de emoționant! | FOTO
Fanatik.ro
Horia Ivanovici, discurs surprinzător după Craiova – Argeș 0-1. „O să le dea 3!”. Pe cine vede favorită la titlu?
Capital.ro
Ministerul Finanțelor lansează o nouă ediție Tezaur. Dobânzi de până la 7,15% pentru românii care investesc în titluri de stat
Playtech.ro
Cod Galben de caniculă în România. Unde urcă temperaturile la 36 de grade și cum va fi vremea în București
Adevarul
Controalele sau neglijența? Ce a ucis, de fapt, litoralul românesc: „Problema de fond rămâne”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Viorel, un tată român de 26 de ani, s-a stins din viață în Italia. Acasă îl așteptau o soție și doi copii mici
iamsport.ro
Atac devastator la Cătălin Moroșanu: ”Eu mi-am făcut numele în ring, tu la TV, pe chiloțăreală! Nu te compari cu mine”
MediaFlux
Guvernul ar urma să mărească pensiile în 2027. Ministrul Finanțelor: „Avem în calcul o indexare, dar trebuie să fim foarte prudenți”
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat