Scandalul ASF continuă. Daniel Tudor explică motivul intervenţiilor la lideri ai PNL: Să-mi PROTEJEZ funcţia

Fostul vicepreşedinte al Autorităţii de Supraveghere Financiară, Daniel Tudor, a declarat, la România TV, că motivul pentru care a încercat să obţină sprijinul unor lideri PNL pentru a bloca înlăturarea sa de la ASF de către gruparea Ruşanu-Chiţoiu a fost dorinţa de a-şi proteja funcţia în faţa stabilirii unor criterii incorecte de selecţie în conducerea Autorităţii.
Filip Stan
07 mart. 2014, 18:21
Scandalul ASF continuă. Daniel Tudor explică motivul intervenţiilor la lideri ai PNL: Să-mi PROTEJEZ funcţia

Daniel Tudor a arătat că pentru postul său de la ASF criteriul esenţial era experienţa în domeniu, criteriu pe care îl îndeplinea el înfiinţând prima companie privată de asigurări în 1991. „Prin ordonanţă de urgenţă s-a dorit să se schimbe experienţa cu vechimea de la absolvirea facultăţii. Eu nu-mi echivalasem în România o diplomă obţinută în Belgia, iar diploma din România era de acum 7 ani. Emiterea unei ordonanţe cu o zi înainte de intrarea proiectului de lege în comisia de la Senat a fost făcută special pentru eliminarea mea”, a explicat Daniel Tudor.

Întrebat care au fost motivele pentru care a făcut diligenţe pe lângă fruntaşi liberali să blocheze adoptarea OUG pentru care, mai apoi, Daniel Chiţoiu şi Dan Radu Ruşanu au intrat sub urmărire penală, Tudor a spus: „În primul rând, să-mi protejez funcţia. În al doilea rând, nu mi se pare corect să se dea ordonanţă de urgenţă cu o zi înainte. I-am spus soţiei să oprească acest lucru care mi se pare absolut anormal. Nu-i bine că am spus asta sau trebuia să tac?”

Potrivit unui nou set de stenograme prezentat de România TV, la un moment dat, Tudor se resemnase cu schimbarea sa din funcţia de vicepreşedinte al ASF şi încerca să obţină desemnarea unei persoane agreate, deputatul Erland Cocei.

TUDOR GEORGE DANIEL : Toată manevra…da, toată manevra a fost facută de acu’ două săptămâni..
ERLAND COCEI: Mhî..
TUDOR GEORGE DANIEL: A fost făcută de Chiţoiu, care a dat-o peste doua săptămâni cu aia, au scos-o ieri la ora cinci…şi a zis, domne, nu mai e…nu mai e timp ca vine FMI-ul, nu ştiu ce a făcut Chiţoiu vrăjelile, se duce acuma şi bagă ordonanţa, a bagat-o pe ordinea de zi de astăzi.
ERLAND COCEI: Am înţeles
TUDOR GEORGE DANIEL: Urmare a acestui lucru a fost o discuţie de aseară, etc, etc..vedem ce mai poate face, dar…cu chiu şi cu vai s-a luat…acordul lui Crin că dacă e ceva să fi tu.

Însă varianta Cocei avea şanse mici să fie acceptată de către conducerea partidului, potrivit preşedintelui CJ Buzău, Cristinel Bîgiu.

TUDOR GEORGE DANIEL: Singura variantă care o mai avem, portiţă de ieşire este să punem pe Andi (Cocei – n.red.) … pierdem de la …
CRISTIAN BÎGIU: Nu-l pune nimeni pe Andi, stai liniştit.
TUDOR GEORGE DANIEL: Păi dacă îi locul tău?
CRISTIAN BÎGIU: Nu, nu … deci nu-i … dacă se pierde, se pierde, nu-l pune nimeni pe Andi.
TUDOR GEORGE DANIEL: Zici tu! Că dacă vorbim şi asta?
CRISTIAN BÎGIU: Sigur. Nu e vechi în partid … nu o să-l vrea lumea … tu eşti tu demult, nu … eu spun că nu o să meargă.
TUDOR GEORGE DANIEL: Bun şi pe cine punem? Că o să ia acesta locu şi o să facă ce vrea el. Că şi la asta tre’ să te gândeşti … şi ne gândim şi cu Edi … să ne gândim cu toată lumea … nu?
CRISTIAN BÎGIU: Păi cheamă-l şi tu la tine şi pe Motreanu …
TUDOR GEORGE DANIEL: Da, hai să vorbim cu … Motreanu să ne întâlnim cumva. Nu?
CRISTIAN BÎGIU: Da … stabiliţi un loc de întâlnire şi … problema e cu ce ajung eu la Buzău? Ai să-mi dai o maşină?
TUDOR GEORGE DANIEL: Da, mă … şi n-am nicio treabă asta, ă, lasă-mă să îl sun pe Motreanu .. Motreanu a fost aicia eu nu am avut informaţia asta … îl sun înapoi că se ducea să se întâlnească cu … nu îl suni tu, te rog io?!
TUDOR GEORGE DANIEL: Hai că îl sun pe Motreanu şi te sunăm înapoi că dacă nu vine Motreanu de la … Edi a ajuns acasă că sunt şi cu el pe linie … înţelegi? L-a căutat pe Crin, Crin e la meci.
CRISTIAN BÎGIU: Prin … telefon discutăm degeaba. Trebe să ne vedem 3,4 inşi faţă în faţă … să găsim variante, cred că îţi dai seama!

În intervenţia la România TV, Tudor a admis că l-ar fi vrut pe Cocei în locul său. „Domnul Cocei este coleg de organizaţie cu mine la PNL Buzău. A lucrat la BRD 16 ani de zile. Credeţi că nu este normal să recomand un om care a fost vicepreşedinte de bancă 16 ani? Am recomandat şi voi recomanda în continuare persoane competente”, a spus Tudor.

Până la urmă, secretarul general al PNL Eduard Hellvig a decis în favoarea lui Cocei, potrivit stenogramei de mai jos:

TUDOR GEORGE DANIEL: Alo…
CRISTIAN BÎGIU: Am primit mesaj..
TUDOR GEORGE DANIEL: Da
CRISTIAN BÎGIU: de la George…că.. a zis aşa…nu am plecat de acolo
TUDOR GEORGE DANIEL: Mhî
CRISTIAN BÎGIU: Dar că Edi a vorbit şi va fi Andi..
TUDOR GEORGE DANIEL: Aha…deci dacă nu e aia…
CRISTIAN BÎGIU: da nu mă încălzeşte nici varianta asta, nu ?
TUDOR GEORGE DANIEL: Mhî..dar că au făcut ceva nu se ştie, nu ?
CRISTIAN BÎGIU: Deci bănuiesc că nu modifică dacă a spus că EDI a vorbit şi va fi ANDI…
TUDOR GEORGE DANIEL: Da, OK, e mai bine aşa…
CRISTIAN BÎGIU: E mai puţin rău, nu că e bine, în fine.

 

 

 

 

 

 

DailyBusiness
De ce mamele aflate în concediu maternal trebuie să plătească CASS. Premierul Ilie Bolojan: „Nu ne mai putem permite să fim o țară de excepții”
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Irina Columbeanu și-a arătat gențile de lux! Costă peste 18.000 de euro! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Admitere Facultate 2025. Când se afișează rezultatele la Universitatea București, ASE, Politehnica, Babeș-Bolyai și SNSPA
Capital.ro
Cutremur în Dosarul Caracal după 6 ani. Cazul NU s-a încheiat. Telefonul Luizei...
Playtech.ro
Orașul din România care i-a cucerit pe turiști în vara 2025. A întrecut inclusiv Madridul
DailyBusiness
Pensii 2025. Cu cât vor scădea pensiile de peste 3000 de lei, de la 1 august, după taxarea CASS
Adevarul
Piața imobiliară, în fierbere: apartamentele cu 3 camere din București se apropie de 200.000 de euro. Cu cât se scumpesc în alte mari orașe
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
România ia foc. S-a ajuns la Cod Roșu prelungit. Va fi mai rău decât a fost vreodată
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Cătălin Argint a murit, în Italia. Avea 49 de ani
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather au făcut deja anunțul. Pe ce dată vine prima ninsoare în România, anul acesta
Playsport.ro
CALCUL: Cât vor plăti românii pe benzină și motorină de la 1 august, după majorarea accizelor și a TVA-ului
Capital.ro
Bancnotele naționale se schimbă în Euro. Se va renunța definitiv la banii vechi. Transformarea începe în 2026
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
Infern după inundațiile din Texas: crește bilanțul la 82 de morți. Mai multe fete din tabăra de vară, încă dispărute
VIDEO | Incendiu la AFI Cotroceni. Pompierii intervin cu 10 autospeciale pentru stingerea flăcărilor. Mai multe mașini sunt blocate în parcarea subterană | UPDATE
MediaFlux
Putin e dispus să facă pace! Condițiile Rusiei pentru a opri războiul din Ucraina
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Electoratul PSD: de la covrigi electorali la gogoși trrricolore