SCENE ŞOCANTE! Deţinuţii din Botoşani îşi bat cuie în cap. „Mai bine mor decât să mai rezist la tortura asta” VIDEO

Scandal imens la Penitenciarul Botoșani! Deţinuţii reclamă faptul că ar fi supuși unor abuzuri ale gardienilor, motiv pentru care şi-au bătut cuie în cap și și-au tăiat venele în semn de protest.
Filip Stan
11 ian. 2020, 17:12
SCENE ŞOCANTE! Deţinuţii din Botoşani îşi bat cuie în cap.

Deținuții au spus că nu mai suportă condițiile din pușcărie, potrivit ziardesuceava.ro. „În Penitenciarul Botoșani am ajuns să ne bătem cuie în cap”, a spus Florea Roger Dumitru, unul dintre deţinuţi. Al doilea care și-a înfipt un cui în cap se numeşte Vasilică Ionuț Loghin.

Masacru la puşcărie. Armata a ucis cel puţin 18 deţinuţi şi a preluat controlul închisorii

„Am mai bine de 50 de ore un cui introdus în cap, scuip sânge, am fost la cabinet să mi se dea un tratament pentru că mi s-a umflat capul și au zis că nu mi se dă niciun tratament până când nu îmi scot cuiul din cap. În plus de asta, șeful de secție vine cu mascații și îmi spune că mă bate, că mă torturează, mă înjosește, mă face boschetar, gunoi, în toate felurile. Cuiul l-am bătut în cap în semn de protest pentru că eu nu pot să procedez altfel ca să nu mă mai bată mascații și în semn de protest față de abuzurile făcute de șeful secției, domnul Moscaliuc, care în fiecare zi mă înjură. În afara faptului că sunt amenințat zilnic și scuipat de către supraveghetori și de către el, mâncare este foarte proastă, condițiile sunt mizere, inumane și nu pot să rezist. Sunt gândaci în cameră, sunt ploșnițe, nu pot să dorm. Și în plus în cameră este frig, geamul spart, nu vine să-mi facă geamul. Mi-am tăiat venele, m-au dus la cabinet, mi-au pus un pasament, mi s-a umplut de sânge și atât. Tăieturile și asta ce fac, fac în semn de protest, pentru că suntem supuși la prea multe abuzuri în penitenciar. Eu nu mă opresc din acest protest, nici deținutul Florea Roger Dumitru până nu se vor pune stop la abuzurile astea, până nu se va rezolva ceva. Cred că până se va rezolva ceva va fi prea târziu și noi nu o să mai fim pentru că la tortura care există zilnic aicea și fizică și psihică nu știu cât mai rezist. Mai bine mor decât să mai rezist la tortura asta din penitenciar și abuzurile domnului Moscaliuc”, a declarat Vasilică Ionuț Loghin.

Bătaie în puşcărie. Un deţinut a fost ucis

Florea Roger Dumitru și Vasilcă Ionuț Loghin susțin că nu vor renunța la protestele lor până când nu vor fi tratați conform legii.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce națională susțin, de fapt, românii la CM 2026. Surprize mari în topul preferințelor
Capital.ro
Românii care vor avea o pensie mai mică. Se fac neapărat verificări la Casa Națională de Pensii: Afectează direct punctajul
Playtech.ro
Ce salariu trebuie să câștigi pentru un apartament de 200.000 de euro? Dilema unui cuplu din București a stârnit o dezbatere aprinsă
Adevarul
Dezvăluiri în cazul Kreiner. Fiica afaceristului ucis susține în instanță că a fost sedată trei luni de iubita tatălui său
wowbiz.ro
Imagini greu de privit de la înmormântarea lui Alexandru Neacșu! Medicul rezident găsit mort la Spitalul Floreasca a fost condus pe ultimul drum: „O mare durere”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incredibil ce a descoperit o familie din Botoșani în pâinea cumpărată de la magazin. A depus imediat plângere la Protecția Consumatorului
iamsport.ro
Cine e membrul Generației de Aur care le citea versete din Biblie despre Armaghedon și adulter colegilor: ”Bă, dacă are ăsta dreptate?!”
MediaFlux
Cei care stau la bloc primesc bani pentru reparații și întreținere. Asociațiile de proprietari trebuie să facă cererea
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți