Scheletul Volkswagen: Peste 60 de modele vor împărţi aceeaşi platformă

Platforma MQB va echipa peste 60 de modele ale grupului Volkswagen. Primele modele care vor beneficia de noua platforma vor fi Golf 7 şi Audi A3.
Romania TV
03 feb. 2012, 10:31
Scheletul Volkswagen: Peste 60 de modele vor împărţi aceeaşi platformă

Pentru prima data în istoria industriei auto, o platforma comuna va echipa atât masini de clasa mica, dar si modele de clasa medie. MQB se adapteaza ca dimensiuni atât pentru Golf, Audi A3, Polo, Passat, Beetle, Scirroco, Jetta, Tiguain, Touran, Sharan, CC, dar şi Skoda Octavia şi modele ale submărcii Seat.

De asemenea, pentru prima dată Volkswagen şi Skoda vor putea produce maşini pe aceeaşi linie de asamblare. Acest lucru dă constructorului german un avantaj important în cursa pentru primul loc pe piaţa auto globală.

MQB are o arhitectură cu motor dispus transversal şi va deveni cea mai mare platformă din istoria auto. Marele avantaj pentru MQB este că motorul va putea fi montat în aceeaşi poziţie, indiferent de modelul maşinii. Platforma va echipa peste 60 de modele ale grupului Volkswagen. Costurile cu cercetarea şi dezvoltarea unor modele noi vor scădea considerabil. De asemenea şi frecvenţa lansării unor modele noi va creşte. Greutatea automobilelor ce vor beneficia de noua platformă MQB va fi cu 40 kg mai mică.

Noul Volkswagen Golf şi Audi A3 vor avea onoarea să fie primele modele care vor „proba” noua platformă. A şaptea generaţie a best-sellerului Golf – MK7 – va fi cu 60 kg mai uşoară decât precedenta generaţie, ajungând la aceeaşi masă cu Golf 4 – MK4.

Motorizări:

Benzină

1,2 TSI turbo în 4 cilindri, 84 sau 104 cai putere;

1,4 TSI 120 sau 138 cai putere.

Ambele variante dispun de sistemul de dezactivare a cilindrilor, maşina fiind capabilă să funcţioneze cu doar 2 cilindri, economisind combustibil.

Motoarele sunt cu 16 kg mai uşoare.

Motorină

1,6 litri TDI şi 2 litri TDI, de la 89 la 187 cai putere.

Hibrid

Motor de 1,4 litri TSI plus un motor electric de 27 cai putere (20 KW). În total propulsorul dezvoltă 145 cai putere şi un cuplu maxim de 250Nm. De asemenea va fi disponibilă şi o variantă care va avea acelaşi motor convenţional şi unul electric , mult mai puternic, de 107 cai putere (80 KW).

Nemţii au anunţat că în viitorul apropiat va fi disponibil şi un motor diesel de 800 centrimetri cubi.

DailyBusiness
După întâlnirea SUA-Ucraina din Florida, atenția se îndreaptă asupra lui Putin
Spynews
Zonele din România în care zăpada a ajuns la doi metri. Există risc de avalanșă
Fanatik.ro
Un bărbat arestat în dosarul lui Horațiu Potra și Călin Georgescu a amenințat o femeie cu moartea. Aceasta a solicitat ordin de protecție
Capital.ro
Lege pentru proprietarii de apartament. Confuzia legată de asociațiile de proprietari de la bloc: Mulți s-au trezit speriați
Playtech.ro
Cum şi când se resetează termostatul de la centrala termică: sfaturi pentru a funcţiona în parametri
Adevarul
Scandal sentimental: un bărbat şi-a găsit maşina „ornată” cu făină, lapte şi ouă de Ziua Națională. Ce scria în bileţelul lăsat pe parbriz
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Sofia și-a prevestit sfârșitul cu câteva ore înainte de a fi spulberată de un camion: „Sper să nu fac...”
iamsport.ro
Anca Alexandrescu, pe cale să-i strice pronosticul lui Radu Banciu
MediaFlux
Ce se întâmplă cu creșterea pensiilor de la 1 ianuarie 2026. Anunțul ministrului Muncii pentru toți pensionarii
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
AS Monaco – PSG, AC Milan – Lazio, Chelsea – Arsenal: prezentare și cote la pariuri