Schimbări la eMag după pandemia de coronavirus. „Mă gândesc de ce să mai chinuim oamenii să stea două ore dus şi două întors în trafic”

Şeful celui mai mare retailei din România, eMag, Iulian Stanciu, a mărturisit că schimbările aduse companiei de când cu pandemia de coronavirus au crescut productivitatea angajaţior. 
Romania TV
09 apr. 2020, 05:11
Schimbări la eMag după pandemia de coronavirus.

La începutul pandemiei, şeful eMag a decis să îşi lase aproximativ 2.500 de angajaţi acasă. La început, acesta credea că va fi o perioadă grea, iar revenirea le va da bătăi de cap, însă totul a mers şi mai bine. 

„De circa o lună de zile de când toţi colegii de la sediu, vreo 2.500 de oameni, lucrează de acasă. Noi ne-am temut că va fi dezastru, însă productivitatea oamenilor a crescut. Cred că asta va fi norma şi asta va rămâne în un procent foarte mare.”, a declarat Iulian Stanciu în emisiunea ZF Live.

Citeşte şi: Sameday, firma de curierat a eMag a fost spartă de hackeri! Mii de date personale şi numere de telefon sunt la liber pe internet

De asemenea, şeful eMag a declarat că se gândeşte serios să îşi lase aceşti angajaţi acasă, astfel aceştia nu vor mai pierde 2 ore pe drum, iar traficul din oraşe şi implicit poluarea, vor scădea. 

„Eu mă gândesc de ce să mai chinuim oamenii să stea două ore dus şi două întors în trafic. Dintre cei 2.500 de angajaţi, nu se vor întoarce toţi la birou după această criză. Acest lucru va avea un efect foarte mare asupra traficului, se vor decongestiona zonele aglomerate, va scădea consumul de combustibil”, a adăugat acesta. 

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Meme Stoica s-a întâlnit cu coșmarul FCSB-ului din 2014 în cantonamentul din Antalya. Video exclusiv
Capital.ro
Obligație pentru asociațiile de proprietari. Anunț de la Primărie: Oferim gratuit material antiderapant. Deszăpezirea intră în responsabilitatea lor
Playtech.ro
Cine trebuie să curețe zăpada și gheața de pe locurile de parcare de lângă bloc. Obligațiile locatarilor și ale Primăriei
Adevarul
Generalii Europei avertizează: continentul trebuie să se pregătească pentru război
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Două femei au fost lovite de mașină, în timp ce mergeau pe marginea șoselei, în Dolj! Una dintre ele și-a pierdut viața
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în privința transferului de 1.500.000 € de de la FCSB: ”Clubul a fost de acord”
MediaFlux
Impozitul pentru mașini. Calcul în funcție de tipul autovehiculului
stirilekanald.ro
El este polițistul care l-a ucis pe Sergiu, moldoveanul găsit pe un câmp din Italia. Ucigașul l-a privit în ochi și l-a împușcat în cap, după care a fugit din țară
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend