Şcoala de Fotbal „Gică Popescu”, executată silit de ANAF

În ultimii doi ani, problemele s-au ţinut lanţ la Şcoala de Fotbal "Gică Popescu". Acum, şcoala este executată silit de ANAF, pentru restanţe la bugetul de stat.
Romania TV
29 mart. 2012, 16:52
Şcoala de Fotbal

Fiscul a pus sechestru pe mai multe bunuri din patrimoniul Şcolii de Fotbal „Gică Popescu”, printre care şi autobuzul cu care micii fotbalişti se deplasează de la Craiova la meciurile din afara oraşului.

ANAF a luat această măsură din cauza unei restanţe de aproape 100.000 de euro la bugetul de stat, scrie ProSport. Bunurile puse sub sechestru ar urma să fie scoase la licitaţie pe 9 aprilie. Suma imputată a rezultat în urma neachitării impozitului pe profitul obţinut din vânzarea de jucători, care a generat dobânzi şi penalităţi.

Managerul Şcolii, Paul Răducanu, este convins însă că situaţia se va rezolva în cele din urmă, în timp ce Gică Popescu a refuzat să comenteze problema.

În prezent, la Şcoala de Fotbal „Gică Popescu” sunt înscrişi peste 300 de copii, iar 16 dintre ei sunt selecţionaţi la echipele naţionale de juniori.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
Lovitură pentru Universitatea Craiova! Brazilianul dorit de Mihai Rotaru a semnat în Polonia
Capital.ro
ITP 2026. Mașinile care pică inspecția tehnică periodică. Șoferii trebuie să verifice înainte
Playtech.ro
Reducerea la impozitul pe proprietate în 2026. Suma pe care o economisești dacă plătești până la 31 martie
Adevarul
Unirea României cu Moldova: cum trebuie citită declarația Maiei Sandu. „Din acest an s-a intrat într-o altă etapă”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Klaus Iohannis, indicat complice într-un caz de trucare de meciuri în fotbalul românesc: ”Aveam mărturiile antrenorilor și jucătorilor”
MediaFlux
Ultimă oră! Ministrul Apărării vorbește despre recrutare, solde și pensionarea militarilor
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend