ŞCOLI ÎNCHISE: cursuri suspendate în 47 de unităţi de învăţământ din Bucureşti

Ministerul Educaţiei a transmis, miercuri, că numărul unităţilor de învăţământ închise parţial din cauza gripei sezoniere este n creştere, fiind afectaţi peste 3.700 de elevi. Doar în Bucureşti sunt afectate 47 de unităţi de învăţământ, iar primarul Gabriela Firea a precizat că doar în unităţile de stat sunt înregistrate 1.905 de cazuri de gripă.
Romania TV
29 ian. 2020, 08:38
ŞCOLI ÎNCHISE: cursuri suspendate în 47 de unităţi de învăţământ din Bucureşti

Suspendarea parţială sau integrală a cursurilor în mai multe unităţi de învăţământ din ţară din cauza gripei afectează, în prezent, 3.308 elevi, a informat, miercuri, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, subliniind că această cifră nu reprezintă numărul copiilor bolnavi.

Potrivit Ministerului Educaţiei, situaţia centralizată a unităţilor închise parţial din cauza gripei, la nivel naţional arată în felul următor:

– În Bucureşti sunt 47 unităţi de învăţământ închise parţial

– În judeţul Brăila este o unitate de învăţământ
– În judeţul Sibiu sunt o unitate de învăţământ
– În judeţul Suceava sunt 2 unităţi de învăţământ
– În judeţul Tulcea este o unitate de învăţământ
– În judeţul Călăraşi este o unitate de învăţământ
– În judeţul Girugiu este o unitate de învăţământ
– În judeţul Ilfov este o unitate de învăţământ

În plus, în judeţul Ilfov este o unitate de învăţământ închisă integral.

Primarul general Gabriela Firea şi consilierii generali ai PSD au venit, miercuri, la şedinţa Consiliului General al Municipiului Bucureşti (CGMB) cu halate şi măşti de protecţie. ”Ne protejăm de viruşii guvernamentali”, a spus Firea.

„Avem peste 1.905 de cazuri de gripă raportate doar la şcolile de stat, dar în continuare pe site-ul instituţiei Guvernului, numărul cazurilor trecute în dreptul Capitalei rămâne 92”, a mai spus Gabriela Firea, la începutul ședinței.

Ea a susținut că nu trebuie creată panică, dar nici „nu trebuie să stăm cu mâinile-n sân şi să privatizăm sistemul de sănătate”.

Ispectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti a anunţat că în 47 de şcoli şi grădiniţe au fost suspendate parţial cursurile, din cauza gripei.

Astăzi, 26 de unităţi de învăţământ au primit aprobare pentru suspendarea parţială a cursurilor.

Acestea se adaugă altor şcoli şi grădinţe închise parţial, începând de luni.

Potrivit ISMB, media cazurilor identificate la grupele unde s-a dispus suspendarea este de 3-4 situaţii şi nicio unitate nu este închisă integral din motivul virusului gripal.

Lista școlilor și a grădinițelor cu activitatea suspendată parțial începând de ieri, 28 ianuarie, până pe 30 ianuarie (3 zile):

Sectorul 2:

– Școala Generală nr. 66, clasele I C, VI D, VIII D

Sectorul 3:

– Școala Generală 195 – clasa V D

Sectorul 6:

– Grădinița nr. 272 – grupa mijlocie Licuricii

– Școala generală nr. 279 – clasa VI B

– Grădinița nr. 218 – grupa mare Albă ca Zăpada

– Grădinița Spiridușii – grupa mijlocie C

– Grădinița nr. 209 – grupa mică A Licuricii

– Școala generală Sf Andrei – clasele I E, II C, II E, II F

La această listă se adaugă unitățile care și-au suspendat cursurile încă de luni, pentru 3 zile.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Transferul anului în televiziune! Denise Rifai a semnat cu Antena 1! Ce emisiune va prezenta
Fanatik.ro
Venită în România, Emma Răducanu a făcut cel mai tare anunț despre Simona Halep. ”Nu era neapărat cea mai puternică, dar…”
Capital.ro
Doliu în lumea televiziunii. Un cunoscut actor a murit. A dus o luptă aprigă cu cancerul: A căutat mereu să aducă lumină
Playtech.ro
Un nou super-aliment: făina din mere cu 60% fibre, fără gluten. În ce rețete este recomandată
Adevarul
Cu cât se scumpesc gazele de la 1 aprilie. Furnizorii au început să afișeze ofertele
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Becali, suspectat că transferă un jucător doar pentru a obține ajutorul rivalei la play-off: ”Îl cunosc de 26 de ani, știu cum face! O sumă mare pentru o echipă strategică”
MediaFlux
Ajutoare pentru pensionari, copii și mame. Ministrul Muncii, Florin Manole anunță cele trei pachete de sprijin
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil