Mai multe şcoli din Deva vor fi închise de luni din cauza lipsei căldurii şi a apei calde

Prefectura judeţului Hunedoara a anunţat că 11 unităţi de învăţământ din Deva, printre care grădiniţe, şcoli şi licee, îşi vor desfăşura activităţile în sistem online, începând de luni, după ce Complexul Energetic Hunedoara a anunţat sistarea furnizării căldurii şi apei calde.
Filip Stan
05 mart. 2021, 16:44
Mai multe şcoli din Deva vor fi închise de luni din cauza lipsei căldurii şi a apei calde

Mai multe şcoli din Deva vor fi închise de luni din cauza lipsei căldurii şi a apei calde. Potrivit unui comunicat al Prefecturii Hunedoara, 11 unităţi de învăţământ îşi vor desfăşura activitatea în sistem online în perioada 8-12 martie.

Mai multe şcoli din Deva vor fi închise

„Începând de luni, 8.03.2021, activitatea didactică din 11 unităţi de învăţământ din Deva, se va desfăşura în sistem online, ca urmare comunicatului societăţii Complexul Energetic Hunedoara SA, Sucursala Electrocentrale Deva-Termocentrala Mintia, care anunţă sistarea furnizării agentului termic primar, implicit a apei calde de consum şi a încălzirii în municipiul Deva”, se arată în comunicatul postat pe Facebook.

Ce se întâmplă cu şcolile după ce Capitala a intrat în scenariul roşu? Ministrul Educaţiei, solicitare de ultima oră către CNSU

Cele 11 unităţi de învăţământ care funcţionează în 37 de clădiri racordate la reţeaua de termoficare a oraşului sunt: Liceul cu program Sportiv „Cetate”, Liceul Tehnologic Energetic „Dragomir Hurmuzescu”, Liceul Tehnologic „Transilvania”, grădiniţa cu program prelungit nr. 7, Liceul de Arte „Sigismund Toduţă”, Liceul Tehnologic „Grigore Moisil”, Liceul Teoretic „Teglas Gabor”, Şcoala gimnazială „Andrei Şaguna”, Şcoala primară „Samuel”, Şcoala sanitară postliceală „Carol Davila” şi Şcoala Postliceală „Vasile Goldiş”.

INFORMARE

Prefectul județului Hunedoara, Călin Petru Marian, a convocat astăzi Comitetul Județean pentru Situații…

Publicată de Instituția Prefectului – Județul Hunedoara pe Vineri, 5 martie 2021

„Reamintim că dintre unităţile de învăţământ din Deva, beneficiază de sisteme de încălzire proprie doar Colegiul Naţional „Decebal” Deva, Colegiul Naţional Pedagogic „Regina Maria” Deva, Grădiniţa cu Program Prelungit nr. 6 Deva, Palatul Copiilor Deva şi internatul Liceului cu Program Sportiv „Cetate” Deva”, a precizat Prefectura Hunedoara.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat în vestiarul FCSB după rușinea cu Auda? „Baciu nici nu a avut bunul simț să-și dea demisia!”. Exclusiv
Capital.ro
Primul oraș din România care reduce iluminatul public pe timpul nopții, din cauza crizei energetice! Când se va raționaliza consumul de energie
Playtech.ro
Gazprom pleacă din România. Ce se întâmplă cu cele 19 benzinării și cum sunt afectați șoferii
Adevarul
Profesorii iau în calcul să nu înceapă anul școlar. Condițiile dascălilor, privitor la Legea salarizării: „Nu putem accepta o astfel de grilă”
wowbiz.ro
Monica Pop a suferit un AVC! Anunțul îngrijorător a fost făcut chiar de medicul oftalmolog: „M-am supărat foarte tare”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Casă de piatră!” Moldo și Kira au apărut în ipostază de miri. Ce s-a întâmplat, de fapt
iamsport.ro
S-a dat undă verde pentru proiectul de 25.000.000 lei inițiat de Ion Țiriac
MediaFlux
Se știe cine îi va lua locul lui Putin! E o variantă mult mai rea: ”Să ne ferească Dumnezeu!”
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România