ŞCOLI ÎNCHISE în România. Ministrul Sănătăţii a anunţat când se reiau cursurile

Ministrul Sănătăţii a anunţat că Guvernul ia în calcul reînceperea cursurilor ce la devreme la sfârșitul lunii mai sau la începutul lunii iunie, cel mai târziu.
Alina Costache
21 apr. 2020, 17:44
ŞCOLI ÎNCHISE în România. Ministrul Sănătăţii a anunţat când se reiau cursurile

Nelu Tătaru a spus că profesorii și elevii vor fi obligați să învețe în schimburi și să poarte elemente de protecție, iar sălile de curs să fie dezinfectate.

„Spre sfârșitul lunii mai, poate la începutul lui iunie, să ne gândim și la partea școlară, dar să ne gândim, totuși, cu niște precauții, și cu niște proceduri: în ce măsură vor veni, câte schimburi vor fi la școală, unde se vor intersecta copiii, există biocide, există niște măști.” a spus Nelu Tătaru la PRO TV.

Rămâne de văzut în ce măsură această teorie se poate aplica în toate școlile din țară, mai ales în mediul rural, unde profesorii fac naveta, iar mijloacele de transport au un orar care, probabil, nu va mai coincide cu cel al școlilor.

Reamintim că din cauza pandemiei de coronavirus școlile au fost închise în toată țara începând cu 11 martie, astfel că elevii studiează de acasă prin intermediul cursurilor online. Până acum, Ministerul Educaţiei a anunţat că nu se pune problema îngheţării anului şcolar.

De asemenea, preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că se ia în calcul o relaxare a măsurilor impuse de stare de urgenţă după data de 15 mai. În aceste condiţii s-ar putea ca elevii să revină gradual la şcoală, în primă fază cei din anii terminali care urmează ca în iulie să susţina Evaluarea Naţională sau Bacalaureatul.

Citeşte şi STARE DE URGENŢĂ. Ministrul Educaţiei, anunţ oficial despre şcoli închise, Bac 2020, Evaluare Naţională 2020. Care sunt scenariile

 

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Cum cheltuie banii companiile de stat. Achiziție publică cu prețuri de 565 ori mai mari față de valoarea pieței
Capital.ro
Călin Georgescu a făcut semnul secret. Ce semnificație avea semnul făcut de Elena Udrea: Nu e nimic întâmplător
Playtech.ro
Plățile cash se limitează! Intră în vigoare noile reguli. Cât vor mai putea plăti românii cu numerar
Adevarul
Cum poate exploata Ucraina vulnerabilitățile sistemului de apărare al Rusiei. Mutarea ce poate da o lovitură devastatoare capacităților Moscovei
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Haos la Gara de Nord! Un bărbat a urcat pe acoperiș și a aruncat cu cărămizi și tencuială în trecători și mașini
iamsport.ro
Fostul concurent de la Survivor îl face praf pe Cătălin Moroșanu: ”Mințea foarte mult ca să mai ciugulească un salariu! Am fost cel mai dezamăgit de el, îl admiram”
MediaFlux
Bani în plus la pensie și în 2026. Ministrul Muncii, Florin Manole dă vestea pensionarilor
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde