Şcolile din Bucureşti, închise din cauza coronavirusului. Anunţul făcut de Gabriela Firea

Şcolile din Bucureşti ar putea fi închise din cauza epidemiei de coronavirus. Anunţul a fost făcut, sâmbătă seară, de Gabriela Firea. 
Filip Stan
08 mart. 2020, 07:51
Şcolile din Bucureşti, închise din cauza coronavirusului. Anunţul făcut de Gabriela Firea

„Dacă e cazul ca Inspectoratul (n.r. – Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti) să anunţe, să se suspende cursurile, vom anunţa si vom respecta. Noi ne supunem tuturor deciziilor Comitetului Naţional de Criză. Nu primarul e cel care închide un oraş sau suspendă cursurile, fără să se consulte cu autorităţile naţionale”, a spus Gabriela Firea la Realitatea Plus.

Gabriela Firea a vorbit şi despre situaţia în care se află bărbatul din Bucureşti, care a fost depistat pozitiv cu coronavirus.

„Ancheta a fost realizată de Direcţia de Sănătate Bucureşti şi am înţeles că domnul în cauză a stat la domiciliu, s-a autoizolat. În afara de cele trei persoane, cu care a spus clar că s-a întâlnit, nu ştim alte persoane cu care să fi fost în contact”, a declarat Gabriela Firea la Realitatea Plus.

Reamintim că, sâmbătă seară a fost confirmat primul caz de coronavirus confirmat în Bucureşti. Este vorba de un bărbat de 49 de ani întors din Italia, dintr-o zonă neafectată de epidemia de coronavirus.

Bărbatul s-a prezentat seara trecută la Institutul Național de Boli Infecțioase „Matei Balș” cu febră, dar cu simptomatologie care nu intră în definiția de caz COVID-19. I s-au recoltat probe și pentru că persoana a călătorit în Italia s-a decis să se recolteze probe și pentru testul COVID-19.

Este primul caz depistat în București. Conform primelor sale declarații, bărbatul a stat în toată această perioadă la domiciliu, de la revenirea în țară.

Direcția de Sănătate Publică a Municipiului București a solicitat izoleta pentru transportul la Institutul național de boli infecțioase și a demarat ancheta epidemiologică. S-a început stabilirea contacților bărbatului confirmat pozitiv la noul COVID-19, după care va începe recoltarea probelor pentru testare.

Citeşte şi EPIDEMIE CORONAVIRUS. Acesta ar putea fi cel mai rău scenariu: 68.000.000 de morţi

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Armată de academicieni pe bani publici: politicieni, generali și ”elite” de carton încasează milioane de la stat. Sute de privilegiați sunt plătiți doar pentru că fac parte din academii
Capital.ro
Regula pentru proprietarii de apartamente. Modificările pe care nu le pot face. Ce nu ai voie să montezi
Playtech.ro
Carnea mai sănătoasă care înlocuiește mielul pe masa de Paște. Tot mai mulți români o aleg
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă și copilul ei de un an au fost găsiți fără suflare într-un lac. Cum au arătat ultimele clipe din viața lor
iamsport.ro
Nu Hagi! Un membru al Generației de Aur, numit cel mai mare jucător din lume de fostul său coleg: ”Într-un top mondial al fotbaliștilor, îl puneam pe primul loc!”
MediaFlux
Pensionarii care pierd 2.800 de lei dacă nu depun un document până marți, 31 martie la CNPP
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj