Şcolile se redeschid în februarie. 15 ianuarie, termen pentru școli să trimită o situație cu angajații care vor să se vaccineze

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, se declară convins că profesorii vor avea prioritate la vaccinare. Despre redeschiderea şcolilor, acesta afirmă că orice scenariu este deschis, existând inclusiv varianta deschiderii acolo unde rata de infectare e redusă.
Romania TV
05 ian. 2021, 09:56
Şcolile se redeschid în februarie. 15 ianuarie, termen pentru școli să trimită o situație cu angajații care vor să se vaccineze

Şcolile se redeschid în februarie. Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a anunţat, luni seară, că a trimis o adresă tuturor inspectoratelor şcolare judeţene, dar şi tuturor universităţilor, pentru a realiza o situaţie a angajaţilor dispuşi să se vaccineze. Statistica trebuie finalizată până în 15 ianuarie la ora 16.00, fiind unul dintre factorii luaţi în calcul pentru redeschiderea şcolilor.

Cum se va face redeschiderea şcolilor. Anunţul făcut de Ministerul Educaţiei

”Aceste rezultate vor putea să fie disponibile undeva la jumătatea lunii ianuarie, care este rata de infectare. Al doilea lucru important este modul în care se derulează campania de vaccinare”, a declarat Sorin Cîmpeanu, la Digi 24.

El a spus că luni a trimis o adresă tuturor inspectoratelor şcolare judeţene, dar şi universităţilor, pentru a realiza o situaţie a angajaţilor dispuşi să se vaccineze. Situaţia vizează atât personalul didactic, cât şi personalul didactic-auxiliar şi personalul nedidactic.

”Aşteptăm aceste rezultate în data de 15 ianuarie, la ora 16.00”, a precizat ministrul, explicând că aceste date vor fi corelate şi cu măsurile luate de alte state care se confruntă cu aceeaşi problemă.

Şcolile se redeschid în februarie.  Întrebat dacă există posibilitatea ca şcoala să înceapă descentralizat, ministrul Educaţiei a răspuns că după analiză, orice scenariu este deschis: „Nu excludem niciun scenariu, nici acela al redeschiderii în zonele cu ratele de incidenţa mai mici”.

În ce priveşte includerea angajaţilor din educaţie în etapa a doua a vaccinării, Sorin Cîmpeanu a spus: „Sunt convins că vor putea beneficia de o prioritate conformă cu importanţa educaţiei, cu aşteptările societăţii”.

”Orice scenariu este deschis. Nu excludem absolut niciun scenariu – nici scenariul în care am putea avea o deschidere în zone care înregistrează o incidenţă mai mică, nu excludem nici prioritizarea pe nivele de şcolarizare, nu excludem absolut nimic. Însă, fiind vorba despre sănătatea copiilor, elevilor, studenţilor şi cadrelor didactice, analiza trebuie făcută responsabil, cu datele pe masă, iar decizia trebuie luată de cei care au competenţă cu acest subiect”, a mai spus ministrul Educaţiei.

Coordonatorul campaniei de vaccinare împotriva COVID-19, medicul Valeriu Gheorghiţă, a declarat, duminică seară, că redeschiderea şcolilor pentru cursuri faţă în faţă nu este condiţionată de vaccinarea profesorilor, potrivit News.ro. El spune că personalul din învăţământ este prioritizat, având în vedere că deserveşte o activitate esenţială.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
„Dacă nu pleacă de la FCSB, într-un an nu mai auzi de el”. Profeția-șoc a lui Mitică Dragomir despre favoritul său
Capital.ro
Asociația de proprietari trebuie să plătească! Proprietarii de apartamente nu dau niciun ban. Asociația achită daunele
Playtech.ro
Ce pățești dacă blochezi accesul în curți, garaje sau intrări de instituții publice
Adevarul
Confuzie la Washington și în Europa: Disputa privind adevărata origine a planului de pace pentru Ucraina declanșează o ruptură politică
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
Ioana este infirmiera care și-a pierdut viața într-un spital din Teleorman! Femeia a suferit un AVC imediat ce a încheiat tura de noapte: ,,A fost amenințată”
iamsport.ro
Absent de la înmormântarea lui Ienei și premiera filmului lui Bölöni, Bolojan a fost făcut praf: ”Clasă politică de 1,25 lei! Premierul Ungariei așa a procedat”
MediaFlux
Singurele tichete care se pot schimba în bani sau vouchere. Beneficii noi pentru pensionari
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume