Scrisoare deschisă a medicilor de familie către pacienţi. Ce trebuie să facă persoanele confirmate cu COVID

Medicii de familie din România au redectat o scrisoare în care răspund la mai multe întrebări adresate în mod frecvent de pacienţi.
Romania TV
12 oct. 2020, 13:48
Scrisoare deschisă a medicilor de familie către pacienţi. Ce trebuie să facă persoanele confirmate cu COVID

Conform medicilor, pacienţii care prezintă simptome COVID trebuie să rămână acasă şi să contacteze medicul de familie sau să sune la numărul de urgenţă. Acesta va fi testat, dacă este necesar, de o echipă specializată care se va deplasa la domiciliul pacientului.

Citeşte şi: Ironia amară a unui medic de familie: „Adeverințolog este o supraspecializare a medicului de familie”

În caz de confirmare cu COVID pacienţii sunt luaţi în evidenţa DSP şi vor fi contactaţi pentru a fi transportaţi la o unitate abilitată pentru evaluarea obligatorie, dar şi pentru efectuarea anchetei epidemiologice.

În cazul în care pe parcursul izolării starea de sănătate se agravează brusc, pacientul trebuie să apeleze de urgenţă 112.

După ce persoane confirmată cu COVID se vindecă se poate întoarce la muncă după o perioadă de 14 zile, dacă nu mai prezintă simptome. De asemenea, aceştia vor respecta măsurile de protecţie.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie fără margini înainte de UTA – Dinamo. S-a aruncat de la etajul 7 și a murit
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Cum poţi afla dacă ai moştenit acţiuni primite de părinţi sau bunici în Cuponiada anilor ’90: actul esenţial pentru a fi despăgubit
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ei sunt Diana și George, cei doi soți care și-au pierdut viața în Bacău, după un impact violent dintre două mașini. Tânăra de 27 de ani era însărcinată
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet