Scurgeri de informaţii clasificate în justiţia americană. Patru persoane au fost inculpate

Procurorul general al SUA, Jeff Sessions, a anunțat vineri că Departamentul american al Justiției a triplat numărul investigațiilor privind scurgerile neautorizate de informații clasificate și în urma acestor anchete patru persoane au fost deja inculpate, transmite agenția Reuters.
Filip Stan
04 aug. 2017, 17:25
Scurgeri de informaţii clasificate în justiţia americană. Patru persoane au fost inculpate

‘Această cultură a scurgerilor de informații trebuie să înceteze’, a punctat Sessions la o conferință de presă, venind astfel în întâmpinarea solicitărilor președintelui Donald Trump, exasperat de frecventele apariții în presă a unor informații secrete despre el și despre administrația sa.

Ultimul episod de acest fel a fost publicarea joi de către ziarul Washington Post a unor transcrieri ale discuțiilor telefonice pe care Trump le-a avut cu președintele mexican Pena Nieto și cu premierul australian Malcolm Turnbull.

Acum Departamentul Justiției ia măsuri ca urmare a ‘numărului uimitor de scurgeri de informații care subminează capacitatea guvernului de a proteja această țară’, a mai spus Sessions, după ce un raport al Senatului a avertizat că amploarea acestui fenomen fără precedent în SUA ar putea pune în pericol securitatea națională a țării, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Mandat de 10 zile. Donald Trump l-a dat afară pe directorul de comunicare de la Casa Albă

Procurorul general nu a precizat identitatea celor patru persoane inculpate, menționând doar că acestea sunt acuzate pentru dezvăluirea neautorizată de informații clasificate sau pentru contacte cu agenți secreți străini. ‘Niciun guvern nu poate lucra atunci când liderii săi nu pot discuta chestiuni sensibile într-o deplină discreție’, a insistat Sessions.

El a fost însoțit la această conferință de presă de directorul Comunității Naționale de Informații a SUA, Dan Coats, care a subliniat de asemenea că scurgerile de informații clasificate pun în pericol siguranța națională și a precizat că aceste scurgeri petrecute după ce Trump a devenit președinte provin din foarte multe surse, inclusiv dinspre guvern și Congres.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Transfer de senzație în SuperLiga! O echipă de tradiție și-a adus un mijlocaș de națională, implicat într-un incident cu focuri de armă
Capital.ro
Elon Musk, de neoprit. Cât de aproape este de statutul de trilionar
Playtech.ro
Cine sunt angajații de la stat care primesc spor de dronă. Suma impresionantă plătită anual de România
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Motru a avut parte de un sfârșit tragic după ce a căzut dintr-un cireș. A rămas suspendat între ramuri
iamsport.ro
Andrei Nicolescu, scandal uriaș cu Decebal Rădulescu și Vali Moraru în direct: ”Aveți informația de la un șpriț cu cineva!” / ”Azi mi-ați dovedit că mințiți”
MediaFlux
Ajutoare de urgență pentru sute de familii din țară. Guvernul a alocat peste 1,7 milioane de lei
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți