Scurgeri de oxigen din rezervorul de 10.000 de litri al unei firme din Cluj care încarcă butelii. Pompierii au restricţionat accesul în zonă

Pompierii au intervenit, vineri dimineaţă, la sediul unei firme care încarcă butelii de oxigen, la Cluj-Napoca, fiind constatate scurgeri dintr-un recipient de circa 10.000 de litri încărcat cu oxigen. Accesul persoanelor civile a fost restricţionat într-un perimetru cu o rază de 500 de metri, iar robinetul recipientului a fost închis.
Mircea Filipescu
01 sept. 2023, 08:39
Scurgeri de oxigen din rezervorul de 10.000 de litri al unei firme din Cluj care încarcă butelii. Pompierii au restricţionat accesul în zonă

”Pompierii din cadrul Detaşamentelor 1 şi 2 Cluj-Napoca au fost alertaţi în această dimineaţă, în jurul orei 5.50, pentru stingerea unui posibil incendiu izbucnit la un operator economic, cu obiect de activitate încărcarea de butelii de oxigen, situat pe strada Cantonului din municipiul Cluj-Napoca.

La faţa locului s-au deplasat opt autospeciale pentru stins incendii, două autoscări, două echipaje SMURD şi unul SAJ, precum şi echipaje de poliţie. În momentul sosirii la faţa locului, pompierii au constatat că existau scurgeri de oxigen dintr-un recipient încărcat cu oxigen, de aproximativ 10.000l, fără a consta existenţa unei flăcări”, a transmis ISU Cluj, potrivit News.ro.

Citeşte şi: Accident grav lângă cimitirul din Sibiu: coliziune între două autobuze şi o maşină. Accident cu trei morţi şi la Arad

Astfel, s-a delimitat un perimetru în jurul operatorului economic, pe o rază de 500 de metri, în interiorul căruia a fost restricţionat accesul persoanelor civile.

Robinetul recipientului încărcat cu oxigen a fost închis de către personalul de pe locul de muncă, fiind oprită astfel deversarea de gaz în atmosferă.

Până în prezent nu au fost înregistrate persoane care să solicite consult medical, a precizat sursa citată.

Citeşte şi: Un incendiu puternic a cuprins un tren de călători în Bihor. Pasagerii ai reuşit să se evacueze

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Ce se ascunde în spatele panourilor misterioase apărute în București în care mămicile sunt încurajate să refuze cezariana: „Este infracțiune”. Opiniile medicilor
Capital.ro
Românii ar putea să-și recupereze banii de la bancă. Decizia care se pregătește în România privind dobânzile
Playtech.ro
România schimbă radical piața second-hand: limită de două mașini pe an și reguli dure pentru importuri
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
CTP a înțeles, la final, cine a fost Mircea Lucescu cu adevărat: ”M-am întrebat care este explicația”
MediaFlux
De ce coacem cozonac și pască în această perioadă. Credințe de Paște
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj