Se ascute lupta la retrogradare. Rezultatele etapei a 27-a şi clasamentul Ligii 1

Etapa a 27-a a Ligii 1 a programat luni ultimele trei partide, în care o partidă s-a încheiat cu victoria gazdelor, U Cluj - FC Botoşani 2-1, iar două întâlniri s-au încheiat la egalitate, scor 0-0, Viitorul Constanţa - FC Braşov şi Pandurii - Săgeata Năvodari.

14 apr. 2014, 20:26

Pandurii a făcut un meci modest în faţa formaţiei Săgeata Năvodari, care luptă pentru evitarea retrogradării. Dobrogenii şi-au creat mai multe ocazii de gol, având chiar şi o bară, prin Ovidiu Vezan (min. 27). Gorjenii au terminat în zece oameni, olandezul Nicandro Breeveld fiind eliminat pentru lovirea cu cotul a sârbului Milos Deletic (88).

La Chiajna, Viitorul Constanţa şi FC Braşov au terminat la egalitate, 0-0.  De remarcat că Viitorul nu a mai câştigat pe teren propriu din etapa a 16-a (30 noiembrie, 4-3 cu Oţelul), acesta fiind al cincilea meci consecutiv jucat acasă fără victorie (patru egaluri, un eşec).

În schimb, Universitatea Cluj, locul 15 înaintea acestei etape, a învins pe FC Botoşani cu scorul de 2-1 (1-1). Oaspeţii au deschis scorul prin Gabriel Vaşvari (10), cu un şut fără preluare din afara careului, după o ieşire neinspirată a portarului Vladimir Niculescu. ”U” a restabilit egalitatea în finalul primei reprize, prin Valentin Lemnaru (43), dintr-un penalty acordat după un henţ în careu comis de Sergiu Oltean. Lemnaru a adus victoria clujenilor, prin golul marcat în minutul 73, după o gravă eroare a portarului David Lazar.