Se dă drumul la căldură în București. Termoenergetica începe probele

Din cauza temperaturilor scăzute care se anunță în Capitală, Termoenergetica va începe probele la căldură în cursul nopții de vineri, 18 octombrie, spre sâmbăt, 19 octombrie. În București sunt așteptate temperaturi de zero grade.
Alina Costache
18 oct. 2024, 11:02
Se dă drumul la căldură în București. Termoenergetica începe probele
Încep probele la căldură în București

Se dă drumul la căldură în București. Termoenergetica anunță că începe probele la căldură. Acestea se vor desfășura progresiv, având în vedere dimensiunile sistemului de termoficare și starea conductelor, precum și lucrările desfășurate în diverse zone ale orașului, transmite compania.

Se dă drumul la căldură. Vești bune pentru bucureșteni

Potrivit Termoenergetica, probele la cald vor fi realizate în principal noaptea, având în vedere prognoza meteo din următoarele zile, care indică temperaturi în scădere. Potrivit sursei citate, în sezonul rece vor fi continuate doar acele lucrări pentru care pot fi realizate provizorate, astfel încât furnizarea agentului termic pentru căldură către clienți să nu fie afectată.

Probele de funcționare au rolul de a asigura echilibrul hidraulic al sistemului de termoficare și să verifice funcționalitatea traseelor de alimentare. Asociaţiile de proprietari au obligația de a se asigura că instalaţiile interioare proprii (de alimentare cu energie termică) sunt în stare de funcţionare şi că sunt finalizate lucrările din interiorul imobilelor, inclusiv operațiunile de aerisire a caloriferelor din apartamente.

Citește și Se întrerupe apa caldă în peste 350 de blocuri din sectoarele 2, 3, 5 și 6. Anunțul Termoenergetica

Termoenergetica amintește că asociațiile care doresc amânarea furnizării de căldură pot solicita acest lucru în scris, prin reprezentanţii legali, la registratura instituției din strada Cavafii Vechi nr.15, la secţiile de termoficare de sector, sau prin e-mail la adresa [email protected].

Potrivit meteorologilor, în următoarele zile vremea va fi rece pentru această perioadă din an. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 12…14 grade, iar cea minimă de 2…3 grade, mai scăzută în zona periurbană, până în jurul valorii de 0 grade.

Citește și La Nina se formează în noiembrie. Ce iarnă aduce sora mai furioasă a lui El Nino, meteorologii sunt în alertă

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
„Du-te în China!” Vali Crețu, conflict exploziv cu Garita la antrenamentul FCSB. Gigi Becali a povestit totul: ”Dacă îi dădea o palmă, îl făcea una cu pământul”
Capital.ro
Se trece la poprirea conturilor bancare. Măsura îi vizează atât pe cetățeni, cât și firmele. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Ce înseamnă „semidecomandat”, „nedecomandat” și „confort 2”. Detaliile care pot schimba prețul unui apartament
Adevarul
Sfârșit de vară cu delicii demențiale în bucătărie. Trei rețete românești de final de sezon care te fac „să lingi cratița și pe dosul afumat”
wowbiz.ro
Ea este doctorița moartă în accidentul din Târgu Jiu! Traversa strada atunci când a fost lovită de o mașină
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Schimbare istorică. Ion Țiriac: 'E trist că și la vârsta mea trebuie să fiu aici'
MediaFlux
Anunț major pentru România. Rusia atacă instalaţiile de energie electrică
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat