Se fac angajări în Poliţie. Care sunt condiţiile minime care trebuie îndeplinite

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) din România a lansat un program de angajări directe pentru a acoperi posturile deficitare. Prin această măsură se urmărește asigurarea rapidă a forțelor necesare în domenii esențiale precum gestionarea migrației și azilului, situațiile de urgență, precum și menținerea ordinii și siguranței publice.
Filip Stan
14 nov. 2024, 11:17
Se fac angajări în Poliţie. Care sunt condiţiile minime care trebuie îndeplinite
Se fac angajări în Poliţie. Care sunt condiţiile minime care trebuie îndeplinite

Angajari masive în Poliţie. Această măsură temporară elimină necesitatea unui concurs pentru anumite posturi, însă angajările vor fi strict limitate la funcțiile care necesită intervenție rapidă.

Citeşte şi: Un nou anunţ de angajare la SRI a devenit viral. „Nu vei fi în lumina reflectoarelor, nu vei cunoaşte faima şi gratitudinea”

Candidații interesați de o carieră în MAI trebuie să îndeplinească cerințele minime stabilite pentru fiecare post, care variază în funcție de domeniul de activitate și de specificul funcției. Aceste cerințe sunt clar prezentate pe site-urile oficiale ale instituțiilor MAI sau prin anunțuri publicate în presa scrisă. De asemenea, potrivit Legii 70/2022, persoanele angajate temporar, în contextul pandemiei de Covid-19, au posibilitatea de a obține un post permanent, singura condiție fiind susținerea unui examen, conform reglementărilor prevăzute de Legea 70/2022.

Citeşte şi: Supermarketul „La Cocoş” face angajări, oferă salarii şi prime peste medie. Se dau în plus bonuri de masă, prime de ziua de naştere, de Ziua Femeii şi Ziua Copilului!

Pentru detalii suplimentare, inclusiv informații despre posturile disponibile și cerințele exacte pentru angajări în Poliţie, persoanele interesate sunt încurajate să consulte sursele oficiale ale MAI.

În luna septembrie, au fost scoase la concurs peste 1.000 de posturi, fiind 16 candidați pe un singur loc. Peste 20.300 de cereri au fost depuse pentru ocuparea celor 1.238 de posturi scoase la concurs de Poliţia Română, prin încadrare directă, din sursă externă. În perioada de înscriere s-au înregistrat, în medie, mai mult de 16 cereri pentru ocuparea unui singur post. Spre exemplu, pentru cele 68 de posturi de ofițer, au fost depuse 958 de cereri (14 cereri/post), pentru 923 de posturi de agent au fost depuse 18.138 de cereri (19,65 cereri/post), iar pentru 247 de posturi de personal contractual, au fost depuse 1.247 de cereri (5 cereri/post).

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Ionuț Cercel este un soț strict! Ce i-a interzis partenerei sale să facă
Fanatik.ro
Dinamo are pe masă ofertă de 4 milioane de euro din Ucraina pentru Cătălin Cîrjan. Exclusiv
Capital.ro
Fidelis 2026. Românii pot câștiga bani mai mulți decât la bancă. Statul nu le ia impozit
Playtech.ro
Luminile mașinii în 2026: când primești amendă pentru faruri greșite sau reglate prost
Adevarul
Unirea României cu Moldova: cum trebuie citită declarația Maiei Sandu. „Din acest an s-a intrat într-o altă etapă”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Fostul atacant de la Dinamo a izbucnit la adresa stelistului Bölöni: ”Ai zis că ești maghiar, nu român! Cine te-a format, băi, băiatule, unde ai crescut?!”
MediaFlux
Veste bună pentru pensionari! Casa de Pensii anunță cine sunt seniorii care primesc bani în plus în luna ianuarie
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend