Se fac angajări într-un domeniu în care salariile ajung la 5.000 de lei pe lună. Nu ai nevoie de studii superioare, iar beneficiile suplimentare sunt foarte atractive

Se fac angajări masive într-un domeniu în care nu se cer studii superioare. Salariile nu sunt de neglijat, iar beneficiile suplimentare sunt extrem de atractive.
Alina Costache
23 ian. 2025, 09:05
Se fac angajări într-un domeniu în care salariile ajung la 5.000 de lei pe lună. Nu ai nevoie de studii superioare, iar beneficiile suplimentare sunt foarte atractive
Anagjări într-un domeniu în care nu se cer studii superioare

Se fac angajări în domeniul transporturilor, unde veniturile variază considerabil în funcție de rol și experiență, dar și de zona de activitate.

Potrivit datelor oferite de portalul Salario, realizat de eJobs, un curier câștigă, în medie, 3.700 de lei net lunar, un șofer de taxi ajung la 4.000 de lei, iar un șofer de autobuz încasează 4.500 de lei. Șoferii de TIR sau camion primesc un salariu mediu net de 5.000 de lei.

Citește și: Se fac angajări la Kaufland. Se dau salarii frumoase, bonuri de masă și se decontează transportul. Câți bani câștigă un angajat la curățenie

Acest sector de activitate oferă multe oportunități, fiind foarte atractiv atât pentru cei aflați la început de carieră, cât și pentru șoferii profesioniști cu experiență.

Se fac angajări în domeniul transporturilor

Totodată, un avantaj major îl reprezintă stabilitatea oferită de cererea constantă de șoferi și curieri pe piața muncii. Anumite companii din domeniu asigură beneficii suplimentare, cum ar fi spirjinul în obținerea certificărilor necesare. Astfel, cei care doresc să urmeze această carieră, nu trebuie să își facă griji din punct de vedere financiar.

Câștigurile angajaților pot crește prin ore suplimentare, bonusuri de performanță sau bacșișuri, iar activitatea desfășurată pe rute internaționale sau în marile orașe aduce, de asemenea, venituri mai mari.

Citește și: Locuri de muncă disponibile în școli. Pe ce posturi se fac angajări și care sunt cerințele pentru înscriere

Sectorul este favorabil în special antreprenorilor, mulți dintre cei din industrie alegând să își deschidă propriile afaceri de transport sau servicii de curierat, datorită cererii ridicate de pe piață.

Platforma eJobs pune la dispoziție peste 17.000 de locuri de muncă în România, confirmând cererea ridicată din acest sector.

DailyBusiness
Marian Vanghelie, în instanță cu Oana Mizil. Fosta parteneră a politicianului a obținut ordin de protecție
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Celebrul milionar nu s-a uitat la bani și a făcut-o cea mai fericită. Super-mașina pe care a oferit-o cadou unei tinere sportive
Capital.ro
Vechile cărți de identitate nu vor mai fi valabile în UE. Nu se mai poate părăsi țara cu ele din 2026
Playtech.ro
Elevii primesc absențe dacă lipsesc luni, în prima zi de școală? Ce trebuie să știe părinții înainte de începerea noului an școlar
Adevarul
Cum a fost păstrat trupul lui Carlo Acutis, „influencerul lui Dumnezeu”, care va fi canonizat duminică de Papa Leon XIV
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Cum arată seducătoarea de fotbaliști: „Nu mi-am făcut nicio operație”
kanald.ro
Accident cu 11 victime, inclusiv minori, în județul Ialomița! A fost activat Planul Roșu de Intervenție
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat între femeia din Iași și iubitul ei, care a omorât-o în bătaie, în dormitor. Clipele pasionale au devenit un coșmar
iamsport.ro
ȘOCANT: Zouma valorează mai mult decât 9 echipe din SuperLiga! Petrolul are 40 de jucători, dar lotul său rămâne mai slab cotat decât francezul
MediaFlux
Cu cât se măresc impozitele pentru locuințe și mașini în 2026. Pentru o categorie auto șoferii vor plăti mai puțin
stirilekanald.ro
Venezuela și SUA, noul război mondial? Cresc tensiunile între cele două state. Donald Trump dă liber armatei la atac
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…